X Ogólnopolska Pielgrzymka Piesza z Rzeszowa do Lwowa

Po sześciu dniach wędrówki, w południe 30 czerwca dotarła katedry lwowskiej X Ogólnopolska Pielgrzymka Piesza z Rzeszowa.

U bram archidiecezji lwowskiej, w Mościskach pątników witał abp lwowski Mieczysław Mokrzycki. Ks. bp Kawa natomiast przemierzył z nimi odcinek trasy ulicami Lwowa oraz przewodniczył mszy św. i wygłosił homilię.

– Myślę, że to pielgrzymowanie, ten trud, pokuta przynosi wiele owoców nie tylko w waszym życiu, w waszych rodzinach, ale przede wszystkim tutaj, na tej ziemi – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa do uczestników pielgrzymki. – To pielgrzymowanie, które dokonujecie co roku i w tym roku już dziesiąty raz, ma bardzo wielkie znaczenie, dlatego że ono nie tylko pogłębia wiarę waszą, ale też tych wszystkich, których spotykacie, których odwiedzacie, u których nocujecie. Wznosicie modlitwy też o tą ziemię, która potrzebuje tej modlitwy, potrzebuje takiego szczególnego działania Bożego, jedności, przebaczenia. Dlatego dziękuję wam za to pielgrzymowanie – mówił biskup Kawa.

Ks. prałat Władysław Jagustyn, proboszcz parafii Św. Krzyża w Rzeszowie i dyrektor pielgrzymki, wspomniał, że pierwsza pielgrzymka z tego miasta do Lwowa liczyła zaledwie 70 osób. Dziesiąta, która była pod hasłem: „Miej Miłosierdzie dla nas i całego świata”, zgromadziła prawie trzysta osób od dwudziestu do siedemdziesięciu lat z różnych terenów Polski. Pątnicy codziennie pokonywali około 30-kilometrową trasę. Po stronie polskiej mieli dwa noclegi: w Kańczudze i Żurawicy, a po stronie ukraińskiej w Mościskach, Gródku i Hodowicy k. Lwowa. W ostatnim dniu dołączyła się też grupa, która przyjechała trzema autokarami z Polski.

– Dziś w tych progach prastarej katedry, w domu Matki Pani Łaskawej, Ślicznej Gwiazdy miasta Lwowa nasz pielgrzymi dar – modlitwę i pokutę, wdzięczność wobec pasterzy przynosimy, by zawołać tutaj potężniej: „Miej miłosierdzie dla nas i dla całego świata” – mówi ks. Władysław Jagustyn. – Nie sposób wyrazić wszystkich uczuć, które płyną z wiary, ze spotkania z ludźmi, którzy dzielili się chlebem, ale też nie ukrywali leż, które wyrażają potrzebę takich spotkań i takich nowo nawiązanych więzów. Czujemy się wdzięczni i zobowiązani by nie zaprzepaścić tego dzieła, które rozpoczęło się 10 lat temu i które nas również zobowiązuje.

Po nabożeństwie w katedrze lwowskiej pielgrzymi tradycyjnie odwiedzili Cmentarz Łyczakowski, gdzie pomodlili się na grobach wybitnych Polaków.

Konstanty Czawaga
Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2018/pielgrzymka_rzeszowska{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X