Wyprodukowany przez Studio Filmowe „Lwów” Kuriera Galicyjskiego film nagrodzony na festiwalu Losy Polaków

Wyprodukowany przez Studio Filmowe „Lwów” Kuriera Galicyjskiego film nagrodzony na festiwalu Losy Polaków

Film „Tam był mi raj. Opowieść o dawnym Stanisławowie” otrzymał III nagrodę w kategorii „filmy historyczne” na warszawskim festiwalu Losy Polaków.

To już druga nagroda dla tego filmu i naszych redakcyjnych kolegów. Zaledwie tydzień wcześniej film otrzymał wyróżnienie na VI Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMIGRA w Warszawie.

Film Jarosława Krasnodębskiego i Eugeniusza Sało jest jednym z sześciu zrealizowanych w roku bieżącym prac działającego przy Kurierze Galicyjskim Studia Filmowego „Lwów”.

Jest to już drugi film Krasnodębskiego, młodego historyka, którego fascynacją jest dawny Stanisławów. W 2015 roku zrealizował on z Eugeniuszem Sało film „Kościół na górce”.

„Tam był mi raj. Opowieść o dawnym Stanisławowie” to nostalgiczna podróż, w którą zabierają nas rozsiani po całej Polsce stanisławowiacy. To historie, z którymi mogą nas zaznajomić tylko oni – kochający to miasto dawni mieszkańcy, którzy spędzili w nim swoją młodość.

Nagrodę odebrał redaktor naczelny Kuriera Galicyjskiego Mirosław Rowicki:

– To jest pierwszy film zrealizowany przez Studio Filmowe „Lwów” utworzone z inicjatywy Kuriera Galicyjskiego. Reżyserem i autorem scenariusza jest Jarosław Krasnodębski, operatorem i współscenarzystą Eugeniusz Sało, zaś autorką brawurowego montażu Gabriela Mruszczak.
Film jest poświęcony Polakom, którzy wyjechali ze Stanisławowa będąc jeszcze dziećmi. To bardzo ciekawa konfrontacja ze wspomnieniami po latach, gdy już można było przyjeżdżać. Spacer ulicami dzieciństwa tworzy niezapomnianą atmosferę filmu.

Rozdanie nagród odbyło się 3 listopada. Festiwal Losy Polaków to wydarzenie, gdzie nagradza się różne formy filmowe, radiowe i internetowe w dziewięciu kategoriach. Kluczowym kryterium doboru materiałów startujących w konkursie są losy Polaków w kraju i za granicą. Tegoroczny festiwal miał szczególny, związany ze 100-leciem odzyskania niepodległości charakter. Jury oceniało 106 prac z ponad 20 państw. Grand Prix Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego otrzymał Leszek Wiśniewski za zestaw filmów. Nagrodę Specjalną „100-lecie odzyskania niepodległości” pełnomocnika rządu d.s. programu „Niepodległa” min. Jarosława Sellina uzyskała Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, w szczególności reżyser cyklu filmów historycznych „Historia w ożywionych obrazach” – Marek Brodzki. Nagrodę Specjalną „100-lecie odzyskania niepodległości” otrzymał Jerzy Szkamruk za zwrócenie uwagi na temat powrotu Polaków do kraju, ze szczególnym uwzględnieniem powracających z Kazachstanu.

Festiwal Polonijny „Losy Polaków” sięga swymi korzeniami jeszcze lat osiemdziesiątych.

– Inicjatywa powstała dawno temu – powiedział Ryszard Łączyński, dyrektor festiwalu. – W latach osiemdziesiątych istniał Katolicki Festiwal Filmowy i w ramach tego festiwalu na początku naszego wieku zrodziła się inicjatywa nagradzania filmów polonijnych. Dużo takich filmów napływało i stworzono osobną kategorię filmów polonijnych. Z tego zrodził się festiwal „Polskie Ojczyzny”, a od trzech lat prowadzimy „Losy Polaków”. Do tej pory nadesłano do nas prace z około 40 krajów ze wszystkich kontynentów.

Festiwal zorganizowała Fundacja Polska-Europa-Polonia we współpracy ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszeniem Solidarności Dziennikarskiej.

Wojciech Jankowski

Fot. Wojciech Jankowski

{gallery}gallery/2018/nagroda_film_saloikrasnodemski{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X