Wydawnictwo Nowa Era na rzecz szkolnictwa polskiego we Lwowie

Fundacja Dziedzictwo Kresowe, znana ze swojej wyjątkowej aktywności i szerokiej działalności na rzecz wspierania Rodaków na Kresach, w ramach realizowanej przez siebie misji wspierania nauczania języka polskiego za granicą przekazała w darze, również w tym roku, na rzecz Lwowskiej Ogólnokształcącej Szkoły Średniej nr 24 im. Marii Konopnickiej zestawy podręczników do nauki języka polskiego dla uczniów klas początkowych.

Ta, kolejna już akcja, możliwa była dzięki współpracy Fundacji i wydawnictwa Nowa Era.

„Polska Szkoła we Lwowie”, bo tak nazywana jest potocznie ze względu na obowiązujący w niej wykładowy język polski, od lat wspierana jest przez Fundację Dziedzictwo Kresowe. Szkołę wyróżnia wyjątkowo wysoki poziom nauczania oraz szeroki wachlarz zajęć pozalekcyjnych, co sprawia, że jest powodem do dumy dla jej obecnych uczniów i absolwentów oraz cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kandydatów na uczniów i ich rodziców, którzy doceniając jej walory dokładają wszelkich starań, by być częścią społeczności, która wyszła spod szyldu Szkoły nr 24 im. Marii Konopnickiej we Lwowie.

Starając się o stały wzrost poziomu edukacji w tej szkole, Fundacja Dziedzictwo Kresowe zadbała, by w roku szkolnym 2017/2018 trafiły do niej wartościowe pomoce naukowe. Wysoki poziom, wspaniała szata graficzna podręczników, pasjonujące pomoce i gry będą służyły doskonaleniu wymaganych umiejętności, efektywnej pracy oraz indywidualnemu podejściu do każdego ucznia, stanowiących podstawę w procesie edukacyjnym w nadchodzącym roku szkolnym.

Zorganizowanie akcji stało się możliwe dzięki hojności dyrekcji Wydawnictwa Nowa Era, która na wniosek Fundacji przekazała nieodpłatnie wspomniane zestawy podręczników dla uczniów klas początkowych, książki do nauczania historii Polski, materiały multimedialne oraz dodatkowe pomoce dydaktyczne dla nauczycieli. Wartość przekazanych materiałów przekracza 40 tys. złotych.

To dzięki przyjaciołom i darczyńcom Fundacji Dziedzictwo Kresowe, uczniowie Lwowskiej Ogólnokształcącej Szkoły Średniej nr 24 im. Marii Konopnickiej mogą cieszyć się fascynującymi materiałami naukowymi i z zapałem przystąpić do zgłębiania wiedzy w nadchodzącym roku szkolnym 2017/2018.

O wykorzystaniu materiałów do nauczania języka polskiego w młodszych klasach, przekazanych przez wydawnictwo Nowa Era, rozmawiam z wieloletnią nauczycielką młodszych klas Weroniką Apriłaszwili.

Od ilu lat korzysta Pani z podręczników Nowej Ery?
Korzystam z nich już szósty rok. Jest to dla nas wielka pomoc. Podręczniki te metodycznie i merytorycznie są wykonane bez zarzutu. Naprawdę są to podręczniki XXI wieku.

Czy nauczyciele szkoły brali udział w ich opracowaniu?
Nie. Te podręczniki w całości zostały przygotowane przez wydawnictwo Nowa Era. Są ułożone według programu szkoły początkowej w Polsce. Jako szkoła z polskim językiem wykładowym, możemy je wykorzystywać w naszej pracy. Równolegle korzystamy z podręczników wydanych na Ukrainie.

Bardzo sobie te podręczniki chwalimy. Dzieci z chęcią z nimi pracują. Gdy mamy inny temat, dopytują się, kiedy znów będą mogły z nich korzystać. Wszystko jest tam ułożone logicznie: jest teczka artysty, teczka do prac technicznych, prac plastycznych. Każdy podręcznik ma wspaniałą szatę graficzną. Nauka z nich daje dzieciom wiele radości.

Korzystając z okazji pragnę podziękować Fundacji Dziedzictwo Kresowe i naszemu absolwentowi Janowi Sabadaszowi, jej prezesowi, za stałą pomoc i wsparcie naszej szkoły i dzieci. Każdy uczeń klas młodszych otrzymuje taki zestaw bezpłatnie. Jestem wdzięczna wydawnictwu Nowa Era, że tak owocnie współpracuje z Fundacją Dziedzictwo Kresowe, dzięki czemu mamy te wspaniałe podręczniki.

Jak trafiły do szkoły podręczniki właśnie z wydawnictwa Nowa Era?
Możliwości polskich wydawnictw są bardzo duże, ale trzeba było, żeby byli tam ludzie tak serdeczni, jak właśnie w tym wydawnictwie. Początkowo przeglądaliśmy kilka różnych propozycji, ale te najbardziej przypadły nam do gustu i dlatego chętnie z nich od lat korzystamy.

Dziękuje za wywiad.

Eugeniusz Sało,
Krzysztof Szymański
Tekst ukazał się w nr 17 (285) 12-28 września 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X