Wspólne kolędowanie lwowskiej młodzieży

Tegoroczny okres bożonarodzeniowy zakończył się 2 lutego spotkaniem kolędniczym „Z kolędą ku przyjaźni” w domu parafialnym przy kościele św. Antoniego we Lwowie. Nietradycyjne spotkanie opłatkowe, organizowane przez Lwowski Klub „Strefa Młodzieży”, zgromadziło około 50 osób, w większości studentów polskiego pochodzenia i młodzież działającą przy parafii.

– Już po raz drugi organizujemy młodzieżowe spotkanie kolędnicze. W tym roku wyjątkowo i symbolicznie w ostatni dzień okresu bożonarodzeniowego, gdyż styczeń był bardzo obfity w różne wydarzenia. Z pewnością można powiedzieć, że spotkanie się udało. Chociaż od świąt już minęło trochę czasu, wszyscy jeszcze raz przypomnieli tę świąteczną atmosferę. Myślę, że to wydarzenie stało się nową tradycją kolędniczą młodzieży lwowskiej. Cieszymy się, również, że możemy liczyć na gościnność ojców franciszkanów, a także na wsparcie Konsulatu RP we Lwowie – powiedział Eugeniusz Wołoszyn, prezes Lwowskiego Klubu „Strefa Młodzieży”.

Swoją obecnością spotkanie zaszczycili: konsul Rafał Kocot z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie i Marek Horbań, prezes LKS Pogoń Lwów.

– Bardzo się cieszymy z kolejnej inicjatywy Lwowskiego Klubu „Strefa Młodzieży”. To już drugie wspólne kolędowanie we Lwowie u franciszkanów. Jest nas prawie 50 młodych ludzi. Wspólnie kolędujemy, cieszymy się, że jesteśmy razem i planujemy co jeszcze w tym roku zrobić – zaznaczył dyplomata.

– Dzisiaj już po raz drugi przebywam ze swoją rodziną na opłatku „Z kolędą ku przyjaźni”. Jest to dobra impreza, która łączy wszystkich, aby kolędować w ten ostatni dzień oktawy bożonarodzeniowej – dodał prezes LKS Pogoń Lwów.

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy, którą poprowadził gospodarz tego miejsca o. Paweł Odój, proboszcz parafii św. Antoniego we Lwowie. Następnie dzielono się opłatkiem i składano sobie nawzajem życzenia.

– Jest to bardzo radosne wydarzenie. Jest tu dużo młodzieży, która zechciała przyjść, pobyć razem, porozmawiać i udoskonalić swój warsztat śpiewów kolędowych. To już drugi raz odbywa się takie spotkanie u franciszkanów i myślę, że nie ostatni. Zapraszamy w przyszłym roku – powiedział o. Paweł Odój.

– Miłe towarzystwo i taka ciepła atmosfera. Oprócz kolędowania również dzieliliśmy się opłatkiem, graliśmy w różne gry, robiliśmy zdjęcia. Po tym spotkaniu mam dużo pozytywnej energii i przyjemnych wspomnień. Myślę, że młodzież idzie na takie spotkania, aby wyczuć świąteczną atmosferę, spotkać przyjaciół, wspólnie kolędować i dobrze spędzić czas – podzieliła się wrażeniami Natalia Czorna, uczestniczka spotkania.

Goście częstowali się różnymi przekąskami, barszczem, pączkami i słodyczami. Chociaż w trakcie kolędowania dopilnowano głównych tradycji opłatkowych, wydarzenie miało wyjątkowy charakter.

– To spotkanie jest nieco odmiennym od innych spotkań opłatkowych we Lwowie. Tutaj wszystko skupia się wokół młodzieży. Wesoła forma kolędowania, poprzez kalambury, wspólne karaoke daję szanse młodzieży na poznanie nowych, ciekawych ludzi, posłuchanie nowoczesnych, ale także i tych tradycyjnych kolęd. Również magiczną atmosferę tworzyły świąteczne dekoracje – zaznaczył Eugeniusz Wołoszyn.

Szczególnymi gośćmi święta były dzieciaki, które tworzyły wyjątkowy nastrój wydarzenia. Razem z młodzieżą bawiły się, uczyły się kolędować oraz aktywnie brały udział we wszystkich atrakcjach.

Na zakończenie każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w świątecznej scenerii, ułożonej ze złotych choinek, jeleni i płatków śniegu.

Karina Wysoczańska

Fot. Igor Rewaga
{gallery}gallery/2019/kolendowanie_lwowskiej_mlodziezy{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X