Wspólne oświadczenie Kongresu mniejszości narodowych Ukrainy i Asocjacji organizacji i gmin żydowskich (Waada) Ukrainy o sytuacji zaistniałej w kraju

Wspólne oświadczenie Kongresu mniejszości narodowych Ukrainy i Asocjacji organizacji i gmin żydowskich (Waada) Ukrainy o sytuacji zaistniałej w kraju

Wyrażamy głęboki smutek z powodu licznych ofiar wśród obywateli Ukrainy, które miały miejsce 18-20 lutego. Wyrażamy wyrazy współczucia rodzinom i bliskim poległych, współczujemy rannym i ofiarom. Wyrażamy swoje oburzenie z nieodpowiedzialnych i oburzających działań ukraińskich władz i organów porządkowych, które doprowadziły do tragedii.

Wyrażamy pewność, że przestępcy, którzy oddali nieludzkie rozkazy strzelania do ludzi ostrą amunicją, zostaną ukarani z całą surowością.

Wymagamy natychmiastowego wstrzymania przemocy. Wymagamy natychmiastowego zakazu wykorzystania ostrej amunicji przez pracowników służb porządkowych, wyprowadzenie oddziałów Berkutu i żołnierzy wojsk wewnętrznych oraz o nie wciąganie armii w kryzys polityczny.

Przywołujemy wszystkie siły polityczne Ukrainy w warunkach panującej tragedii pojąć swoją odpowiedzialność i znaleźć natychmiastowy kompromis, otwierający drogę do wyjścia z kryzysu politycznego, w którym znalazł się nasz kraj.

Wzywamy społeczność międzynarodową do aktywnego udziału w sytuacji na Ukrainie aby w ten sposobem sprzyjać przerwaniu przemocy i przejściu do pertraktacji. Prosimy o natychmiastowe rozpatrzenie możliwości wprowadzenia sankcji przeciwko osobom, odpowiedzialnym za te przestępstwa.

Wyrażamy nadzieję, że krew przestanie przelewać się na ulicach ukraińskich miast, zostanie znalezione polityczne rozwiązanie konfliktu, przestępcy zostaną ukarani i na Ukrainę powróci pokój.

Wszystkim poszkodowanym życzymy jak najszybszego powrotu do zdrowia.

Cześć pamięci poległych!

Ukraińską wersję oświadczenia na stronie prawda.com.ua umieścił
Taras Woźniak, redaktor naczelny kulturologicznego czasopisma „JI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X