Województwo Małopolskie pomoże w wyposażeniu rodzinnych domów dziecka na Ukrainie

Małopolska po raz kolejny pomoże uchodźcom ze wschodniej Ukrainy.

Województwo przeznaczy 50 tys. zł na zakup wyposażenia do powstających na Ukrainie rodzinnych domów dziecka.

Stworzenie mieszkań dla sierot i dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej, które z powodu wojny na wschodzie Ukrainy straciły dach nad głową, a także rodzinnych domów dziecka planuje Caritas-Spes Archidiecezji Lwowskiej. Dzięki organizacji, w ostatnich latach powstało już pięć rodzinnych domów dziecka, gdzie łącznie mieszka 50 dzieci wraz z wychowawcami.

Obecnie Caritas planuje wyremontowanie pomieszczenia dawnego klasztoru oo. reformatów w Rawie Ruskiej z przeznaczeniem na mieszkania dla sierot. Podczas posiedzenia radni z Komisji ds. Współpracy z Polakami i Polonią za Granicą Sejmiku Województwa Małopolskiego pozytywnie przychylili się do prośby o pomoc w wyposażeniu mieszkań. Województwo Małopolskie przeznaczy 50 tys. zł na zakup sprzętu AGD i RTV.

– Zdajemy sobie sprawę, że 50 tys. zł to kwota bardziej symboliczna. Ale to kolejna kropla, która ma drążyć skałę i na pewno nie ostatni taki gest z naszej strony – zadeklarował członek zarządu Grzegorz Lipiec.

To nie pierwsza tego typu pomoc na rzecz uchodźców na Ukrainie ze strony Województwa Małopolskiego. We wrześniu 2015 r. za pośrednictwem Caritas Polska uchodźcom ze wschodniej Ukrainy przekazano sprzęt AGD – 29 pralek, 29 lodówek i 29 kuchenek dwupalnikowych o łącznej wartości 50 tys. zł., o czym przypomniał członek Komisji ds. Współpracy z Polakami i Polonią za Granicą Kazimierz Barczyk.

W pierwszym kwartale 2015 roku liczba uchodźców w obwodzie lwowskim sięgała 10 tys. osób. Rodziny, które przez wojnę na terenach obwodu donieckiego i ługańskiego musiały opuścić swoje domy z wdzięcznością przyjmują każdą pomoc.

źródło: malopolskie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X