Wizyta Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą na Ukrainie

Przedstawiciele Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą zakończyli wizytę na zachodniej Ukrainie, w ramach której zapoznali się z sytuacją polskiej mniejszości w tym kraju, spotkali się z młodzieżą we Lwowskim Okręgu Konsularnym i zapoznali się ze stanem prac przy budowie Domu Polskiego.

W pierwszy dzień pobytu posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz, przewodnicząca Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz senator Artur Warzocha, wiceprzewodniczący Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą spotkali się z trzyosobową Radą Konsultacyjną ds. Domu Polskiego. W siedzibie Konsulatu RP we Lwowie omówili bieżącą sytuację i problemy działalności z 22 przedstawicielami najaktywniejszych polskich organizacji oraz złożyli kwiaty na Cmentarzu Obrońców Lwowa i przed pomnikiem Ukraińskiej Armii Galicyjskiej.

{youtube}RrkFRO8t4sw{/youtube}

Centralną częścią wizyty delegacji było spotkanie z przedstawicielami lwowskiej i wileńskiej młodzieży w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie, gdzie studenci zaprezentowali owoce tegorocznej działalności i rozmawiali o planach na przyszłość.

– Bardzo się cieszymy, to jest pierwsza taka inicjatywa spotkania z młodymi ludźmi, w której uczestniczymy. Zawsze chętnie spotykamy się z naszymi rodakami, z organizacjami, ale zawsze brakuje tego młodego komponentu, tej świeżej krwi młodych ludzi, którzy chcą się aktywizować, którzy są zarażeni polskością, miłością do Polski, chcą działać, chcą się spotykać, integrować się, przełamywać wieloletnie bariery. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że mogliśmy w tym spotkaniu wziąć udział. Będziemy do dyspozycji naszych młodych rodaków i zrobimy wszystko, żeby pomóc w rozwoju tej inicjatywy. Myślę, że jest to pierwsze z cyklu wielu spotkań, które jeszcze są przed nami – powiedziała Anna Schmidt-Rodziewicz.

–Nas, parlamentarzystów, którzy zajmują się Polonią i Polakami mieszkającymi za granicą takie spotkania z młodzieżą mocno budują. Jest to nadzieja, że, pomimo tego, iż mijają lata i całe pokolenia Polaków przechodzą przez nasze ziemie, polskość nie zaginie, a pozostanie, będzie pielęgnowana i przekazywana na kolejne pokolenia – dodał senator Artur Warzocha.

Podczas pobytu na Ukrainie, oprócz Lwowa, parlamentarzyści odwiedzili Polaków w Samborze, Łanowicach i wzięli udział w IV Forum Młodych Polaków na Ukrainie, które odbyło się w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie).

– W zeszłym roku również uczestniczyłem w tym Forum, a dwa tygodnie temu widziałem jego owoce. Przyjechałem na zaproszenie środowiska polskiego do Energodaru i okazało się, że przez ten rok młodzi ludzie, którzy w zeszłym roku w Stanisławowie zostali przeszkoleni, przygotowani do roli liderów, stworzyli środowisko, w którym spotykają się, uczą się języka polskiego, mają wspólne ciekawe inicjatywy i obchodzili w sposób naprawdę wzruszający 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To, co tam zobaczyłem, przerosło moje najśmielsze oczekiwania – podkreślił senator.
Wizyta Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą na Ukrainie trwała od 29 listopada do 1 grudnia br. W ostatnim dniu delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem pomordowanych Polaków w Czarnym Lesie i po debatach z młodzieżą ze Stanisławowa wróciła do Polski.

Karina Wysoczańska
Fot. Karina Wysoczańska
{gallery}gallery/2018/wizyta_komisji_lancznosci_z_polakami_za_granica_lwow_konsulat{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X