Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego w Mościskach i Strzelczyskach

23 lutego br. Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski odwiedził polskie szkoły nr 3 w Mościskach i Strzelczyskach w obwodzie lwowskim oraz złożył wieniec i zapalił znicze na mościskim cmentarzu, gdzie pochowano polskich żołnierzy z września 1939 roku.

Ministrowi Kwiatkowskiemu towarzyszyli Kazimierz Kuberski, dyrektor Biura ds. Kontaktów z Polonią i Polakami za Granicą wraz z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta RP, Rafał Wolski, konsul generalny RP we Lwowie oraz konsul Rafał Kocot z Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie.

{youtube}bDsCyC0EV2A{/youtube}

W czasie wizytacji uczniowie polskich szkół w Mościskach i Strzelczyskach zaprezentowali program artystyczny: tańczono poloneza, recytowano poezję i śpiewano polskie piosenki patriotyczne.

– To jest bardzo ważne, że mogę być tutaj i reprezentować prezydenta Andrzeja Dudę. Być w polskich szkołach i spotkać się z uczniami, nauczycielami i rodzicami. Spotkać się z liderami polskiej społeczności w Mościskach i Strzelczyskach. Myślę, że to są bardzo wzruszające chwile, bo z jednej strony, jesteśmy tutaj po to – jak powiedział prezydent Andrzej Duda – aby dziękować naszym rodakom, że trwają w polskości, chcą uczyć się języka polskiego, poznawać polską historię, że są dumni z tego, że są Polakami. I myślę, że my możemy w ramach wdzięczności uczyć się też patriotyzmu od naszych rodaków, którzy tutaj mieszkają – powiedział Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Minister Kwiatkowski wraz z delegacją odwiedził najmłodszego kombatanta Stanisława Kawałka, który pochodzi z Mościsk. Pan Stanisław dzielił się wspominaniami z tamtych lat oraz dziękował za to, że Polska pamięta o Polakach z Ukrainy.

– To są naprawdę bardzo wzruszające chwile i bardzo wzruszające spotkania. To spotkania z najmłodszymi, ale również spotkania z tymi, którzy już większość życia mają za sobą – to kombatanci. Są to osoby, które całe swoje życie trwali w tej polskości, a z drugiej strony płacili za to olbrzymią cenę. Żyli przecież w czasach, kiedy bycie Polakiem tutaj wiązało się z określonymi wyrzeczeniami, bardzo wiele drzwi było dla nich po prostu zamknięte. Dzisiaj jestem tutaj po to, aby wyrazić swoją wdzięczność, aby przekazać pozdrowienia od pary prezydenckiej, aby pokazać to, o czym mówił prezydent Andrzej Duda na początku swojej prezydentury, że chcę budować wspólnotę wszystkich Polaków, bez względu na to, gdzie mieszkają. I chcę aby ci, którzy mieszkają poza granicami Polski wiedzieli, że mają jego wsparcie, że mogą na niego liczyć i że ta polskość to jest właśnie to, co nasz wszystkich łączy na całym świecie – zaznaczył minister Kwiatkowski.

W ramach akcji wdzięczności za pielęgnowanie polskości minister Adam Kwiatkowski w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył dzieciom upominki w postaci zabawek, gier planszowych i pomocy dydaktycznych.

– Po raz pierwszy minister z Warszawy przyjechał do Mościsk. Jest to wielki zaszczyt dla nas i cieszymy się bardzo. Również bardzo dziękujemy za to, że Polska nie zapomina o nas – powiedziała Teresa Teterycz, dyrektor szkoły nr 3 w Mościskach z polskim językiem nauczania.

Alicja Bałuch, dyrektor polskiej szkoły w Strzelczyskach oraz Marian Mazur, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej również zaznaczyli, że jest to ogromny zaszczyt dla szkoły i całej wioski, że mogą gościć tak dostojnych urzędników z Kancelarii Prezydenta RP.

Delegacja na czele z ministrem odwiedziła również siedzibę mościskiego oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej i wspólnie z prezesem Henrykiem Ilczyszynem udała się na miejsce przyszłego Domu Polskiego w Mościskach. Burmistrz miasta Serhij Storożuk zapewnił, że działka pod Dom Polski wraz z dokumentami zostaną niebawem przekazane społeczności polskiej w Mościskach.

Polacy z Mościsk i Strzelczysk podziękowali również konsulowi generalnemu RP we Lwowie Rafałowi Wolskiemu za różnego rodzaju wsparcie od polskiego konsulatu.

Następnego dnia minister Adam Kwiatkowski spotkał się z lwowskimi kombatantami, a także wizytował Kolegiatę św. Wawrzyńca oraz szkołę sobotnio-niedzielną prowadzoną przez siostry Dominikanki w Żółkwi.

Eugeniusz Sało

{gallery}gallery/2018/wizyta_ministra_kwiatkowskiego_mosciska_strzelczyska_salo{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X