Wizyta konsula generalnego RP w Charkowie Janusza Jabłońskiego w Sumach

2 września br. konsul generalny RP w Charkowie Janusz Jabłoński przybył z wizytą do Sum na zaproszeniem mera miasta Sum Aleksandra Łysenki oraz Towarzystwa Kultury Polskiej w Sumach, żeby wziąć udział w uroczystościach z okazji Dnia Miasta Sum.

Podczas wizyty panu konsulowi generalnemu towarzyszyli członkowie TKP w Sumach na czele z prezesem Włodzimierzem Kuczyńskim. W uroczystościach z okazji Dnia Miasta Sum również brali udział przedstawiciele zarządu miasta Sumy, gubernator Mikołaj Kłoczkooraz przedstawiciele SumskiejAdministracji Obwodowej, społeczeństwo miasta, kadeci, oficerowie oraz żołnierze armii ukraińskiej, kombatanci II wojny światowej, dziennikarze i inni mieszkańcy miasta Sum.

Konsul generalny RP w Charkowie Janusz Jabłoński wspólnie z merem miasta Aleksandrem Łysenką, gubernatorem Mikołajem Kłoczkąoraz członkami TKP w Sumach składali kwiatypod pomnikami dedykowanymiżołnierzom ATO, pod pomnikiem żołnierzy Wojska Polskiego oraz pomnikiem Chwały bohaterów II wojny światowej.

Po zakończeniu oficjalnej części obchodów z okazji Dnia Miasta konsul Janusz Jabłońskiodwiedził kościół pw. Zwiastowania NMP,gdzie od 2014 r. na ścianie kościoła znajduje się tablica pamiątkowa dedykowana żołnierzom 4 DP Wojska Polskiego im. Jana Kilińskiego. Konsul generalny bardzo chciał spotkać się z członkami TKP w Sumach i z proboszczem parafii ks. Andrzejem Palczykiem.

Konsul Janusz Jabłoński razem z członkami TKP w Sumach wykonali pamiątkowe zdjęcia na tle trzech Dębów Pamięci Bohaterów. Dęby teupamiętniają ofiary Katynia i Charkowa bestialskozamordowane przez NKWD w roku 1940. Zostały one posadzone przez członków TKP w Sumach jeszcze 11 kwietnia 2010 roku w ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Charkowie. 4780 Dębów Pamięci już rośnie w granicach Polski oraz w Australii, USA, Rosji, Szwajcarii, Norwegii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Bułgarii, na Węgrzech, Litwie, Łotwie, Białorusi, Cyprze i Ukrainie.

Po zakończeniu wizyty konsul generalny RP w Charkowie Janusz Jabłoński razem z proboszczem parafii ks. Andrzejem Palczykiemi członkami TKP w Sumach wypili herbatę na plebanii i częstowali się sernikiem polskim. Mówiono o planach na przyszłość, o historii Polski i Ukrainy, o zaplanowanych wydarzeniach TKP w Sumach.

Włodzimierz Kuczyński

prezes TKP w Sumach

Fot. Włodzimierz Kuczyński

{gallery}gallery/2018/list_kuczynski_summy{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X