Wizę Schengen dostarczą do domu

Wizę Schengen dostarczą do domu

Iwano-Frankiwsk (dawn. Stanisławów) został pierwszym miastem na Ukrainie, w którym firma VFS Global otworzyła centrum obsługi wizowej konsulatu RP. Teraz niekoniecznie jest jechać do Lwowa aby otrzymać dokument zezwalający na wjazd do Polski.

Wstępną prezentację centrum przeprowadzili konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd, kierownik wydziału wizowego Jerzy Timofiejuk, koordynator otwarcia centrów wizowych na Ukrainie konsul Lidia Aniołowska i konsul Marcin Zieniewicz. Firma VFS Global rozpoczęła działalność w 2001 r. w Indiach. Wkrótce stała się partnerem rządu USA i obecnie obsługuje placówki dyplomatyczne w ponad 35 państwach na świecie. Na Ukrainie działa od 2006 r. i współpracuje z konsulatami 14 krajów.


Po kilku dniach nastąpiło uroczyste otwarcie instytucji

„Lwowski Okręg Konsularny obejmuje województwa iwano-frankowskie, lwowskie, tarnopolskie, czerniowieckie i zakarpackie, – opowiada korespondentowi Kuriera konsul Aniołowska. – Ilość wydawanych wiz stale wzrasta. W 2009 roku wydaliśmy 273 541 wiz, w bieżącym 2011 roku już blisko 250 000, a to dopiero początek listopada. Obserwując tę dynamikę, postanowiliśmy usprawnić obsługę obywateli Ukrainy, pragnących otrzymać wizy do Polski. Początkowo planowaliśmy otworzyć filię lwowskiego konsulatu w Iwano-Frankowsku. Na razie, z braku funduszy, nie udało się tego zrobić, dlatego otworzyliśmy centrum wizowe”.

W nowo otwartej placówce pracuje 20 osób, które przyjmują dokumenty zarówno od osób prywatnych, jak i od firm turystycznych. Ilość pracowników centrum będzie zależała od ilości zgłoszeń do otrzymania wiz. Klienci centrum będą musieli zapłacić za usługę 19 Euro 50 centów, ale w tym wypadku odpada elektroniczna rejestracja na stronie konsulatu. Wszystko zrobią pracownicy centrum. Jeżeli wszystko będzie dobrze, to w ciągu pięciu dni można będzie odebrać wizę.

„Przewiduje się, że wszystkie dokumenty na wizy klient może zdać w ciągu 10-15 minut, – mówi konsul generalny RP Jarosław Drozd. – W siedzibie centrum, przez Idea-bank (do niedawna znany jako Plus-bank) można dokonać opłaty za usługi. Na miejscu można też wykupić ubezpieczenie, a nawet zamówić dostarczenie wizy do domu”.

W przypadku odmowy, zapłacone pieniądze nie będą zwracane. Usługa została nadana, a odmowa wynika przeważnie z winy osoby, podającej dokumenty. Konsul Lidia Aniołowska uważa, że najczęstsze przyczyny odmów, to przekroczenie wyznaczonego w wizie terminu pobytu w krajach Schengen. Kto popełnił takie wykroczenie, może nie otrzymać kolejnej wizy. W wielu przypadkach pracownicy konsulatu stykają się też z fałszywymi dokumentami. Szczególnie dotyczy to zaproszeń z Polski, potrzebnych do otrzymania wizy. W takich wypadkach konsulowie zalecają zwracanie się do policji. Ale praktycznie nikt takich skarg nie składa.

Mieszkańcy Iwano-Frankowska niekoniecznie muszą podawać dokumenty w swoim mieście. Można, jak przedtem, jechać osobiście do Lwowa, zapłacić 35 Euro i otrzymać wizę w konsulacie. Przewaga centrum wizowego polega na tym, że nie trzeba tracić czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X