Witamy następcę tronu Habsburgów

Witamy następcę tronu Habsburgów

Niedawno Przykarpacie odwiedził po raz pierwszy książę Maksymilian von Habsburg. To nie jest 

cytat prasowy sprzed wieku, a wiadomość zupełnie współczesna. Książę wziął udział w otwarciu kliniki w Centrum Medycznym „Altmed” i spotkał się z gubernatorem Mychajłem Wyszywaniukiem.

„Mieszkańcy naszego województwa ze szczególnym pietyzmem odnoszą się do Austrii, – zaznaczył gubernator Mychajło Wyszywaniuk. – Okres panowania Habsburgów był jednym z najlepszych w naszej historii. Moja babcia, która urodziła się w 1888 roku, dobrze pamiętała czasy Austro-Węgier. Miała możliwość porównać różne władze, które przetoczyły się przez Galicję. Zawsze mówiła, że „za Austrii” żyło się najlepiej. Mój dziadek był oficerem armii austriackiej”.

Gubernator przytoczył przykłady ówczesnej demokracji na ziemiach Zachodniej Ukrainy: „Architektura budynków gimnazjalnych w Wiedniu i w Kołomyi jest podobna. Podobna jest architektura dworców kolejowych. Gdy badano poziom wykształcenia mieszkańców imperium, okazało się, że w Galicji jest on najniższy.

Wtedy na koszt państwa wydzielono 100 miejsc na Uniwersytecie Wiedeńskim dla mieszkańców Galicji. Do dnia dzisiejszego ta decyzja procentuje. Posłów do parlamentu wiedeńskiego wybierano też wśród miejscowych. W tamtych czasach nikt nie dziwił się Hucułom w płóciennych spodniach, postołach i kresaniach pośród poważnych panów posłów. Nikt nie miał prawa z nich drwić – było to nietaktowne”.

Ze swej strony Maksymilian von Habsburg podziękował Mychajłowi Wyszywaniukowi za gościnność, dobre słowa o swojej rodzinie i powiedział, że jest po raz pierwszy w Iwano-Frankowsku, przepełniają go uczucia i emocje. Przez dwa ostatnie lata prowadzono intensywne prace, żeby otworzyć tu nowoczesne centrum medyczne, wyposażone w aparaturę na najwyższym poziomie, żeby można było poprawnie diagnozować choroby i tym samym ratować życie ludzkie.

Sabina Różycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X