Witaj szkoło!

Pierwszy dzwonek u Konopnickiej

Pierwszy dzień września przywitał nas jeszcze piękną, prawdziwie letnią pogodą. Pod szkołami słychać gwar, muzykę, śmiechy dzieci. Zaczyna się kolejny rok szkolny. W szkole średniej nr 24 im. Marii Konopnickiej zapoczątkowano w tym dniu nową tradycję – każdy uczeń otrzymał ciemnowiśniowy szalik z logo szkoły. Kolejne klasy, wychodząc na apel na dziedzińcu szkolnym, z dumą prezentowały nowy element uczniowskiego stroju.

Apel rozpoczął się od wejścia na dziedziniec tych dziś najważniejszych – pierwszaków. Wprowadziła tę gromadkę ich pierwsza pani – Marta Jaskot, nauczycielka skierowana do szkoły przez ORPEG. Osoba, która jak głoszą słowa wiersza „nauczy ich czytać i pisać” i którą będą wspominać przez całe życie. Poznali swoją szkołę już podczas zajęć przygotowawczych, ale wobec tak dużego grona swoich starszych kolegów, nauczycieli, rodziców stanęli dziś po raz pierwszy. Niektórzy są onieśmieleni, niektórzy zainteresowani wydarzeniem, a niektórzy obojętni na to, co się wokół nich dzieje. W tym roku nie zauważyłem na twarzach pierwszaków łez ani kurczowego trzymania się ręki mamy.

Na uroczystość pierwszego dzwonka przybyli konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski, prezes Fundacji Dziedzictwo Kresowe Jan Sabadasz, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Emil Legowicz, proboszcz kościoła św. Antoniego o. Paweł i katechetka s. Bogna. Zebranych przywitała dyrektor szkoły Łucja Kowalska: „Witajcie znów w szkolnych murach. Niech ten gwar i rozmowy na korytarzach szkoły o interesujących was sprawach będą formą intelektualnego wzrostu. Niech szkoła będzie dla was miejscem przyjaznym i bezpiecznym, miejscem odkrywania prawdy, poznawania samego siebie”.

Konsul generalny Rafał Wolski, zabierając głos, podkreślił, że nowy rok szkolny dla jednej trzydziestki uczniów jest pierwszym rokiem szkolnym, a dla innej trzydziestki – klasy 11 – jest rokiem ostatnim. – Ten nowy rok będzie dla was nowym wyzwaniem. To czas, gdy wasze troski będą jeszcze nieznaczne, a radości bardzo duże. Życzę wszystkim uczniom najlepszych ocen i dobrze spędzonego wspólnie czasu – zakończył konsul Rafał Wolski.

Jan Sabadasz zwracając się do zebranych zaznaczył: „Od lat współpracujemy ze szkołą nr 24. Wspólnie tworzymy szereg imprez, jak np. międzynarodowy konkurs „Maria Konopnicka – dzieciom i młodzieży”. Uczniowie szkoły uczestniczą aktywnie również w innych konkursach, organizowanych przez naszą Fundację. Absolwenci szkoły, którzy studiują w Polsce, też aktywnie włączają się w działalność Fundacji. Wszystko to bardzo dobrze świadczy o dyrekcji szkoły i jej gronie pedagogicznym. Głównym naszym celem jest wspieranie nauczania języka polskiego. Dlatego mam dziś przyjemność przekazać kolejny zestaw podręczników wydawnictwa „Nowa Era” dla klas początkowych oraz podręczników z historii Polski”.

Prezes Emil Legowicz podkreślił: „Najważniejsze, by nowy rok szkolny był radosny i spokojny, aby szkoła kontynuowała te tradycje, które wypracowała przed laty. 11 klasa ma jeszcze szansę wiele zmienić, uzupełnić i naprawić, a pierwszakom życzę matczynego serca u całego grona pedagogicznego”.

Po tych przemówieniach nastąpił moment najważniejszy – pasowanie na ucznia szkoły. Jak zawsze dokonali tego uczniowie 11 klasy. Zgodnie z nową tradycją – 11 klasa zawiązała też pierwszakom szaliki, które będą dla nich symbolem ich szkoły na całe życie. Następnie para już pasowanych uczniów 1 klasy w towarzystwie starszego kolegi z klasy 11 obeszła dziedziniec, dzwoniąc głośno w ręczny mosiężny dzwonek szkolny.

{gallery}gallery/2017/1dzwonek_konopnicka{/gallery}

Na zakończenie apelu do grona honorowych uczniów szkoły nr 24 został przyjęty konsul generalny RP Rafał Wolski i absolwent szkoły, prezes Fundacji Dziedzictwo Kresowe Jan Sabadasz. Obaj panowie zostali obdarowani szalikami, w których dumnie pozowali do zdjęcia. Pani dyrektor przekazała również na ręce Jana Sabadasza dyplomy uznania dla zarządu wydawnictwa „Nowa Era” za wieloletnie wspieranie edukacji polskiej.

Tak rozpoczął się kolejny rok szkolny, o którego przebieg zapytałem dyrektor szkoły Łucję Kowalską.

Czy szkoła nie została wytypowana do programu eksperymentalnego?
Na szczęście nie. Wytypowano dziesięć szkół we Lwowie, które już dziś rozpoczynają naukę według nowego programu. Od następnego roku – 2018-2019 – ten program będzie już obowiązywać wszystkich. Tegoroczne pierwszaki będą klasą, która będzie uczyć się w szkole przez 11 lat. A już od następnego roku nauka w szkole będzie trwała lat 12. Ale jak to będzie – zobaczymy. Jesteśmy gotowi na wszelkie zmiany, oby tylko na lepsze.

Co nowego w szkole?
W tym roku mamy nową panią, przysłaną przez ORPEG. Jest to nauczycielka pierwszej klasy Marta Jaskot. Jest to doświadczona nauczycielka i dobrze sobie poradzi ze swoją klasą. Bardzo bym chciała, żeby uczyła nasze dzieci co najmniej przez 4 lata. Poza tym grono pedagogiczne pozostaje w stałym składzie. Każdy ma wiele pomysłów jak bardziej atrakcyjnie podać swój przedmiot, jak zainteresować młodzież nauką, ale też jak nauczyć ich pożytecznie spędzać czas wolny.

Dziękuję i życzę pomyślnego i spokojnego roku szkolnego.

Dzisiaj jeszcze w głowach uczniów są wakacje. Dzieci wymieniają wrażenia, pokazują zdjęcia w telefonach, opowiadają ciekawostki z okresu letniego – dziś jeszcze święto, a od poniedziałku już zacznie się „mozolne wgryzanie się w granit wiedzy”. Co, jak okaże się po latach, też będzie miało swoje uroki.

Krzysztof Szymański

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X