Wiosenna podróż Andruchowycza

Wiosenna podróż Andruchowycza

5-19 kwietnia br. w dziesięciu miastach na Ukrainie zostaną przeprowadzone prezentacje książki „Leksykon miast intymnych” Jurija Andruchowycza. Organizatorem przedsięwzięcia jest Międzynarodowy Festiwal Poetycki Meridian Czernowitz, który też jest wydawcą „Leksykonu”.

 

Jurij Andruchowycz postanowił rozpocząć swą wiosenną podróż po miastach Ukrainy z rodzinnego Iwano-Frankowska (d. Stanisławów). Spotkanie z pisarzem odbędzie się o godz. 18:30.

 

Wielu czytelników „Leksykonu” już zwróciło uwagę na to, że właśnie tego miasta w książce zabrakło. Autor wyjaśnia to tym, iż jej bohaterem jest człowiek poza domem, w podróży. Iwano-Frankowsk jest jedynym miastem na świecie, w którym Andruchowycz czuje się jak w domu. Właśnie ze „swojego” miasta warto zaczynać każdą wędrówkę.

 

Pragniemy zwrócić szczególną uwagę Państwa na miejsce iwano-frankowskiej prezentacji, które całkiem od niedawna pełni rolę miejsca wydarzeń kulturalnych. Jest stosunkowo nowe, a jednocześnie jest to jedna z najbardziej dawnych lokacji d. Stanisławowa – jego serce.

 

Teren galerii-twierdzy „Bastion” powoli staje się ważnym i atrakcyjnym centrum życia kulturalno-artystycznego. Osadzając spotkanie z czytelnikami w „Bastionie” Andruchowycz chciał wesprzeć inicjatywę Olega Zaryckiego, który pragnie stworzyć ważny dla miasta kompleks kulturalnie-historyczny.

Kolejną ciekawostką iwano-frankowskiej prezentacji będzie wystawa kolaży fotograficznych Niny Andruchowycz. Jest to debiut artystyczny żony pisarza. Czasami ma się wrażenie, że efektowne, dowcipne i malownicze prace artystki są powiązane z tekstami Jurija Andruchowycza, zwłaszcza dotyczy to „Leksykonu miast intymnych”. Można odczuć tu zamiłowanie do podróżowania, zmiany i subtelnego przeżywania nieznanych dotychczas perspektyw.

 

Organizatorzy i uczestnicy prezentacji, w tym moderator spotkania Taras Prochaśko, mają nadzieję na ciekawe i miłe rozpoczęcie wiosennej przygody pisarza.

 

www.meridiancz.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X