Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej

Podczas Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ok. 300 pielgrzymów z archidiecezji lwowskiej oddało hołd Matce Bożej Kalwaryjskiej.

Lwowska i mościska grupa pątników zgromadziły się 11 sierpnia na mszy św. w kościele pw. św. Józefa w Trzcieńcu, skąd wyruszyła w drogę do Kalwarii Pacławskiej. W tegorocznej pieszej pielgrzymce z Ukrainy wzięło udział łącznie ok. 300 osób, a najmłodsza uczestniczka, Tereska ze Lwowa, miała tylko osiem miesięcy.

– Pielgrzymka do Matki Bożej Kalwaryjskiej ma charakter modlitewno-pokutny. Większość ludzi, którzy w niej biorą udział, to osoby starsze. Chociaż od kilku lat zauważa się, że chodzi coraz więcej młodzieży – powiedział o. Sławomir Bystry, przewodnik grupy lwowskiej.

Następnego dnia poranną Eucharystię w Archikatedrze Przemyskiej dla pątników poprowadził abp Adam Szal, metropolita archidiecezji przemyskiej. W czasie homilii ks. prał. Zbigniew Suchy zwrócił uwagę na to, z czym pielgrzymi przychodzą do Matki Bożej.

– Zobacz czy jest w plecaku gniew, którym wszyscy wybuchamy i irracjonalnie ranimy ludzi. Włóż do tego plecaka znieważanie i wreszcie złość. To są prawdy o życiu i człowieku. To są rzeczy, które uniemożliwiają budowanie eklezji, czyli wspólnoty. (…) Dlatego Jezus dał nam Matkę, która jest gotowa przyjąć od dzieci to wszystko. Teraz idziemy do Niej. Oddajcie to w Jej ręce, Ona się tym zajmie – powiedział ks. prał. Zbigniew Suchy.

W niedzielę wieczorem, 12 sierpnia, pielgrzymi dotarli do Kalwarii Pacławskiej.

– Od 11 lat pielgrzymuję do Matki Bożej Kalwaryjskiej. Pielgrzymka to wyjątkowy czas spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem. Wymaga trudu, wyrzeczeń oraz uczy z pokorą przyjmować to, co Pan Bóg przygotował dla nas. Jet to również czas poznawania siebie, z dała od codzienności, poznania swoich pragnień i doświadczania Bożej obecności w drugim człowieku. Kalwaria Pacławska to szczególne miejsce, gdzie rozważając tajemnice Pogrzebu Matki Bożej oraz tajemnice Męki Pańskiej, odkrywany Jego wolę w naszym życiu – powiedziała Anna Manżula, uczestniczka pielgrzymki ze Lwowa.

Oprócz pątników z Ukrainy, jak co roku, na Kalwarii zgromadziły się tysiące wiernych z całej Polski. Tegoroczne uroczystości miały szczególny charakter i były poświęcone 350-leciu sanktuarium. Centralnym uroczystościom, w dniu 13 sierpnia przewodniczył abp Stanisław Gądecki z Poznania, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wraz z biskupami metropolii przemyskiej. Został również odsłonięty i poświęcony pomnik ku czci św. Jana Pawła II. Papież gościł na kalwaryjskim wzgórzu pięćdziesiąt lat temu, w 300-lecie Kalwarii Pacławskiej. W ramach świętowania jubileuszu odbył się koncert Oratorium Kalwaryjskiego – „Oto Matka Twoja”.

Wierni również uczestniczyli w Dróżkach Kalwaryjskich, nabożeństwie uzdrowienia chorych, całonocnej adoracji Najświętszego Sakramentu.

Czasem uwielbienia był koncert zespołu Fioretti, który w tym roku obchodzi swoje 50 urodziny. „Póki mamy czas, bracia czyńmy dobro” – śpiewała zgromadzona pod sceną młodzież razem z franciszkanami dziękując Bogu za to miejsce i otrzymane dary.

W nocy z 14 na 15 sierpnia celebrowano mszę św. prymicyjną neoprezbitera franciszkańskiego ze słowem Bożym o. Mariusza Kozioła – wikariusza prowincji krakowskiej franciszkanów, po której część pielgrzymów wróciła do domu. Suma odpustowa została odprawiona 15 sierpnia o godz. 12 pod przewodnictwem bpa Leona Dubrawskiego z Kamieńca Podolskiego. Podczas kazania biskup podkreślił moc i ważność modlitwy różańcowej.

– Jeszcze z dzieciństwa rodzice przez różaniec zaszczepili we mnie miłość do Boga, do Matki Najświętszej. Odtąd nie pamiętam, żebym go kiedy nie odmówił. Były czasy bardzo ciężkie. I kiedy rodzice wracali późno z pracy, to nie pytali, czy jedliśmy, ale czy się modlili do Boga. Po czym wszyscy klękaliśmy i modliliśmy się. Taki obraz został mi do dziś – powiedział bp Leon Dubrawski.

Podczas odpustu, wierni modlili się również w intencji o. Władysława Lizuna, byłego proboszcza parafii św. Antoniego we Lwowie, z okazji 30. rocznicy święceń kapłańskich.

Po mszy św., dzieci, młodzież oraz osoby starsze, wychwalając śpiewem Kalwaryjską Panią, ruszyli w procesji eucharystycznej. Uroczystości zakończyły się nabożeństwem odpustowym.

Karina Wysoczańska

Fot. Karina Wysoczańska

{gallery}gallery/2018/kalwaria_odpust_2018{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X