Świat kobiety

Świat kobiety

18 maja w galerii Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie została otwarta wystawa młodej lwowskiej artystki Krystyny Kosty na temat imaginacji kobiecości pt. „Świat kobiety”. Jest to jej trzecia wystawa indywidualna.

Otwierając wystawę, opiekunka grupy artystów-amatorów szkoły plastycznej „Wrzos” Marta Łaba podkreśliła, że Krystyna Kosta w swoich obrazach wspaniale przedstawiła rozterki, chwile radosne i bolesne, które przeżywa kobieta. Konsul RP we Lwowie Longina Putka zaznaczyła, że prace Krystyny Kosty mówią bardzo wiele o autorce. – Dużo czasu poświęciła pani kobietom, dzieciom, jest piękna i różnorodna oprawa kolorystyczna – dodała. Prezes Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych Mieczysław Maławski mówił, że z obrazów Krystyny Kosty emanuje jej dusza, jej wielkie, ciepłe serce.

Krystyna Kosta zawarła treść obrazów, wystawionych na tej ekspozycji w napisanym przez siebie wierszu: „Kobietą być, kobietą żyć/ jak kwiat rozpuszczać się po burzy i niknąć w deszczu./ Tańcząc przez życie mknąć/ po nocach śnić i kochać, tuląc się do róży/ Otulać świat w marzeniach sennych swych/ i modląc się i płacząc, śmiać./ Wciąż walca grać przez życie do utraty tchu”. – Pomimo swej zmienności, kobiety są piękne i silne – mówi autorka. Kobieta ukazana w jej obrazach, jak mówi sama autorka – jest zatroskana i wesoła, zakochana i kochająca życie, kobieta zarówno dnia jutrzejszego, jak i wczorajszego. – Kobieta jest idealnym stworzeniem Bożym, ponieważ daje życie innym, czyli tworzy coś nowego. Kobieta znosi wszystko i pomimo tego pozostaje nadal istotą delikatną. Świat bez kobiety byłby mniej kolorowy i mniej ciekawy – dodała.

Krystyna Kosta maluje od 1998 r. i choć zawodowo pracuje jako psycholog, ciągle doskonali swoje umiejętności artystyczne. Obrazy artystki są bogate kolorystycznie, w każdym dziele widoczny jest niepowtarzalny kunszt malarski.

Krystyna Kosta urodziła się w Dniepropietrowsku, ukończyła szkołę średnią nr 10 we Lwowie, jest absolwentką wydziału psychologii KUL-u. Jej życiową pasją jest plastyka i poezja. Swój dorobek artystyczny już zaprezentowała w kilku wystawach zbiorowych wspólnie ze słuchaczami szkoły plastycznej „Wrzos” we Lwowie. W styczniu 2011 r. odbyła się personalna ekspozycja artystki „Zwierciadło wyobraźni”, natomiast w czerwcu tegoż roku wystawiła swoje prace „Cztery pory roku” w 4 miejskiej przychodni we Lwowie. Akryl, pastele i grafika – to techniki, które stosuje artystka w swoim malarstwie.

Maria Basza
Tekst ukazał się w nr 10 za 31 maja – 16 czerwca 2014

{youtube}hlYPlmYzabA{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X