We Lwowie przedłużono kwarantannę do 5 czerwca

Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem we Lwowie i w obwodzie lwowskim przedłużono kwarantannę do 5 czerwca. Taką decyzję podjęły 1 czerwca podczas posiedzenia komisje: miejska i obwodowa, które oceniają stan zagrożenia.

Oznacza to, że obwód lwowski na razie nie przejdzie na kolejny etap złagodzenia kwarantanny dozwolony przez ukraiński rząd. Nie będą działały przedszkola, podmiejski i międzymiastowy transport, a także siłownie i baseny.

Komisje uważają, że obecnie sytuacja epidemiologiczna nie pozwala na ograniczenie kwarantanny. Obecnie w obwodzie lwowskim częstotliwość zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców wynosi 13,5 nowych przypadków tygodniowo. Podczas gdy dozwolony poziom przez Ministerstwo Zdrowia Ukrainy w celu złagodzenia kwarantanny powinien być mniejszy niż 12.

– W ciągu tego tygodnia wyraźnie widzimy ujemną dynamikę, sytuacja jest niestabilna. Zwiększa się ilość zarażonych oraz liczba osób potrzebujących hospitalizacji – podkreślił Orest Czemerys, dyrektor departamentu ochrony zdrowia Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej.

W ciągu minionej doby we lwowskich laboratoriach przeprowadzono 500 testów na obecność koronawirusa i uzyskano rekordową liczbę – 96-ciu pozytywnych wyników. W sumie jest już 1830-stu zakażonych. Poinformowała o tym rano 3 czerwca służba prasowa Lwowskiej Rady Miejskiej. Jest to rekordowa liczba pacjentów wykrytych od początku kwarantanny. Jak dotąd największą liczbę osób z zakażeniem koronawirusa wykryto 27 maja – 70 osób.

Według mera Lwowa Andrija Sadowego najważniejsze jest, aby zapobiec załamaniu się systemu medycznego we Lwowie. Dodał, że rekordowa liczba zarażonych jest związana z wykonywaniem większej liczby testów.

We Lwowie nadal będą otwarte są m.in. parki, restauracyjne i kawiarniane ogródki, galerie handlowe, sklepy z odzieżą i obuwiem oraz zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Dotychczas w obwodzie lwowskim wykryto 1830 przypadków zakażenia koronawirusem. 60 osób zmarło. Wyleczono 457 osób.

Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X