We Lwowie poświęcono nową świątynie rzymskokatolicką Fot. Sergiusz Jakubowski

We Lwowie poświęcono nową świątynie rzymskokatolicką

26 listopada 2023 roku we Lwowie arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, poświęcił nowo wybudowany kościół dla rzymskokatolickiej parafii Chrystusa Króla Wszechświata.

Według tradycji na początku uroczystości budowniczy świątyni przekazał klucz metropolicie. Nastąpiło symboliczne otwarcie drzwi i modlitwa u progu nowego domu Bożego. Uroczystą Mszę świętą z obrzędem konsekracji odprawili wspólnie z metropolitą biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa, biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporskiej Jan Sobiło oraz księża lwowskiego i sąsiednich dekanatów.

Kazanie wygłosił bp Jan Sobiło, który podkreślił, że Kościół jest bardzo ważnym miejscem w życiu każdego chrześcijanina — ponieważ wszystkie ważne dla nas sakramenty, począwszy od chrztu świętego, są związane z Kościołem; a także dlatego, że w świątyni jest żywy Jezus — nasz Król i Zbawiciel, ukryty pod postacią małego kawałka białego chleba.

Fot. Sergiusz Jakubowski

Po kazaniu relikwie głównego patrona archidiecezji lwowskiej — błogosławionego Jakuba Strepy, złożono na ołtarzu kościoła. Ołtarz i ściany świątyni namaszczono konsekrowanym olejem i okadzono. Po zapaleniu świec na ołtarzu, przez proboszcza świątyni, na znak zakończenia ceremonii poświęcenia, zapalono światła w całej świątyni.

Fot. Sergiusz Jakubowski

Na wspólną modlitwę i pierwszą uroczystą Mszę św. liczne przybyli wierni jak miejscowi, tak i z Polski, osoby konsekrowane, a także przedstawiciele Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej oraz przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Historia tego miejsca rozpoczęła się wraz z powrotem sióstr albertynek do Lwowa po 100-letniej przerwie i była kontynuowana w roku 2020. Następnie papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski poświęcił i wmurował kamień węgielny pod budowę kościoła, a w 2023 roku poświęcił w tym miejscu Ekumeniczne Centrum Najświętszego Miłosierdzia im. bł. Bernardyny Jabłońskiej, której częścią jest nowo konsekrowany kościół.

źródło: CREDO

Vita Jakubowska

 

Poświęcenie Ekumenicznego Domu Miłosierdzia

X