Warsztaty z fotoreporterem Piotrem Apolinarskim

Piotr Apolinarski, polski dziennikarz zamieszkały w Londynie, przez dwa dni szkolił młodych dziennikarzy we Lwowie.

12 i 13 marca dziennikarze internetowej telewizji POLwowsku, studenci Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franki i wszyscy chętni poznawali mądrości niełatwej pracy dziennikarza. Piotr Apolinarski ma dużą wiedzę zdobytą w najgorętszych punktach świata. Jest fotoreporterem i dziennikarzem współpracującym z Agencją FORUM. Na jego zdjęciach są głównie tematy związane z życiem Polaków na Wyspach Brytyjskich. Publikowały jego fotografie The Wall Street Journal, CNN, ZUMA Press, Rzeczpospolita, Polska the Times, Newsweek, Wprost, Tygodnik Powszechny, Polityka czy TVN24.

Piotr Apolinarski ma niemałe doświadczenie pracy na Ukrainie w najbardziej trudnych i niebezpiecznych warunkach. Od grudnia 2013 fotografował i relacjonował wydarzenia na kijowskim Majdanie. Po Majdanie wyjechał na Krym, gdzie fotografował zajęcie półwyspu przez „zielonych ludzików”. Następnie relacjonował walki w strefie ATO na wschodzie Ukrainy, m.in. walki o donieckie lotnisko, Artiomowsk, Mariupol. W 2014 roku na festiwalu filmowym EMIGRA został wyróżniony za film ukazujący pracę dziennikarzy oraz życie żołnierzy na froncie. Od lipca 2015 roku zaangażował się w pomoc dzieciom z Syrii żyjącym w obozach na granicy Turecko-Syryjskiej oraz Libanie.

Szkolenia dziennikarskie zorganizowała TV POLwowsku przy współpracy z wydziałem dziennikarstwa Uniwersytetu im. I. Franki we Lwowie, skierowano je do osób, których łączy pasją dziennikarska. Na otwarciu szkoleń był obecny konsul RP we Lwowie Marian Orlikowski, który podkreślił wagę i znaczenie pracy dziennikarza, między innymi w pracy dla mniejszości narodowej, którą są Polacy na Ukrainie.

Na szkoleniach Piotr Apolinarski zwrócił uwagę na wagę informacji przekazywanych przez dziennikarzy, powiedział że dziennikarze odpowiadają za każde wypowiedziane słowo i sposób przekazu, dziennikarze muszą pamiętać, że ich zawód to zawód zaufania publicznego, a ich działania mogą mieć konsekwencje. Pierwszego dnia opowiadano jak przygotować się do materiału i wywiadu, do czego trzeba być gotowym i jak przygotować dobry rzetelny materiał.

Gościła na szkoleniach również dziennikarka, prowadząca programów informacyjnych, regionalny koordynator ukraińskiej telewizji ZIK Oksana Wysoczańska. Dziennikarka telewizyjna z wieloletnim doświadczeniem opowiedziała jak zrobić ciekawy stand-up, jak powinien wyglądać dziennikarz przed kamerą i czego trzeba unikać. Szczególnie podkreśliła współpracę dziennikarza i operatora, w telewizji równie ważne są obraz i treść.

W drugim dniu szkoleń skoncentrowano się na sprawach technicznych – jak i co nagrać dla materiału telewizyjnego, gdy się ma mało czasu. Piotr Apolinarski pokazał, jak w takiej sytuacji zorganizować pracę zespołową w dużej grupie, gdzie każdy bierze część pracy na siebie i od każdego zależy cały materiał. Pokazał, jak ważna jest praca zespołowa, wzajemne porozumienie i koordynacja.

Dwa dni szkoleń minęły bardzo szybko, nadal pozostało wiele pytań i niedopowiedzianych zagadnień, dlatego możemy spodziewać się nowych warsztatów dla młodych i ambitnych dziennikarzy.

Aleksander Kuśnierz
Tekst ukazał się w nr 6 (250) 31 marca – 14 kwietnia 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X