Szef gabinetu prezydenta RP Adam Kwiatkowski z wizytą we Lwowie

Szef gabinetu prezydenta RP Adam Kwiatkowski z wizytą we Lwowie

Szef gabinetu prezydenta RP Andrzeja Dudy minister Adam Kwiatkowski złożył wizytę we Lwowie wraz z delegacją Kancelarii Prezydenta w dniach 7-9 kwietnia.

Pobyt we Lwowie oficjalnej delegacji zaowocował wieloma spotkaniami oraz udziałem w ważnych wydarzeniach. Obchodzona 360. rocznica ślubów króla Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej była okazją do przypomnienia znaczenia cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej, koronowanego 240 lat temu, a także 25. rocznicy reaktywowania struktur Kościoła łacińskiego na Ukrainie.

7 kwietnia z okazji obchodów 360. rocznicy ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza do Lwowa przybyli sekretarz stanu – szef gabinetu prezydenta RP Andrzeja Dudy Adam Kwiatkowski, dyrektor Biura do spraw kontaktu z Polakami za granicą Kazimierz Kuberski i członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP Rafał Dzięciołowski. Na lotnisku przybyłych gości przywitał konsul generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur, po czym członkowie delegacji udali się na Cmentarz w Zimnej Wodzie koło Lwowa, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach poległych w strefie ATO Romana Sokacza, Polaka oraz jego przyjaciela Rostysława Skruta, Ukraińca. Przedstawiciel Prezydenta RP wraz z osobami towarzyszącymi złożyli również kwiaty na Cmentarzu Obrońców Lwowa oraz pod pomnikiem Ukraińskiej Armii Galicyjskiej.

Wieczorem Adam Kwiatkowski spotkał się z Polakami, którzy pełnili swój żołnierski obowiązek podczas trwającego konfliktu zbrojnego w Donbasie oraz z rodziną poległego na tej wojnie żołnierza Rostysława Skruta.

W rozmowie z korespondentem Kuriera Galicyjskiego minister Kwiatkowski zaznaczył, że pomimo udziału w obchodach 360. rocznicy ślubów lwowskich Jana Kazimierza delegacja korzysta z momentu, aby spotkać się z rodakami, porozmawiać z Polakami o tych kwestiach, które ich na co dzień dotykają. W ramach wizyty przedstawiciele delegacji odwiedzili Ogólnoukraińskie Koordynacyjno-Metodyczne Centrum Nauczania Języka i Kultury Polskiej w Drohobyczu, zapoznali się z działalnością Kulturalno-Oświatowego Centrum im. Kornela Makuszyńskiego oraz Szkoły Polskiej Mniejszości Narodowej w Stryju.

– Polacy mieszkają przecież nie tylko we Lwowie i stąd te spotkania – powiedział minister Kwiatkowski. – Jest to z jednej strony ukłon i podziękowanie dla tych, którzy tam właśnie polskość krzewiły. A z drugiej strony, będzie to dla mnie duże doświadczenie i mam nadzieję, że te spotkania uzupełnią moją wiedzę o tym jak wygląda podtrzymywanie polskości w tych mniejszych ośrodkach w okolicach Lwowa.

Delegacja KPRP wzięła udział w otwarciu Międzynarodowej Konferencji Naukowej poświęconej 360. rocznicy ślubów króla Jana Kazimierza, 240. rocznicy koronacji cudownego obrazu Matki Boskiej Łaskawej w katedrze lwowskiej oraz 25. rocznicy reaktywowania struktur Kościoła łacińskiego na Ukrainie.

Konferencję zorganizował Ośrodek Badań nad Historią i Tradycją Metropolii Lwowskiej Obrządku Łacińskiego. – Jest to bardzo ważne wydarzenie dla historii naszego Kościoła także w dzisiejszej sytuacji – podkreślił arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Lwowski metropolita przekazał prelegentom medale pamiątkowe z okazji 25. rocznicy reaktywowania Kościoła łacińskiego na Ukrainie przez papieża Jana Pawła II. Minister Kwiatkowski w imieniu prezydenta RP podziękował organizatorom konferencji za zaproszenie oraz życzył naukowcom z Ukrainy i Polski ażeby oni byli dumni z tych wydarzeń, które wszyscy tutaj wspominają.

W piątek, 8 kwietnia odbyło się spotkanie w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie. Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski przywitał obecnych na sali i powiedział: „Przed chwilą byliśmy na wzruszającej uroczystości w domu pani Jadwigi Zappe, podczas której minister Adam Kwiatkowski w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczył wysokim odznaczeniem szanowną jubilatkę, która ukończyła 90 lat. Podczas spotkania wzruszona pani Jadwiga powiedziała, że to dla niej wielki zaszczyt oraz skromnie dodała, że takie wysokie odznaczenie jej się nie należy. Dziękowaliśmy pani Zappe za to, że jest, i za to, że dbała przez cale życie o polskość. Państwo również dbacie o to, żeby język polski, tradycja i łączność z Polską trwała. To jest wielkie dzieło” marszałek Stanisław Karczewski powiedział również o tym, że Senat, który przejął środki od MSZ, będzie dbał o Polaków we Lwowie, a także za granicą. – Najważniejszym dla nas zadaniem jest dobudowanie Domu Polskiego we Lwowie i o to będziemy dbali i zabiegali. Liczę na wsparcie przez premier Beatę Szydło oraz rządu, ponieważ z tych środków, co mamy w Senacie, budowa mogła by trwać długo – podkreślił marszałek.

Następnie minister Adam Kwiatkowski w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył zasłużonym przedstawicielkom środowiska polskiego odznaczenia państwowe.

Fot. Maria Basza

Podczas uroczystości konsul generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur wręczył 22 osobom akty nadania obywatelstwa polskiego.

– Katedra lwowska w ponad sześćsetletniej swej historii była świadkiem wielu ważnych dla naszego Narodu wydarzeń. Jednym z najważniejszych faktów są bez wątpienia śluby króla Jana Kazimierza, złożone przed czczonym we Lwowie wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej – powiedział 9 kwietnia arcybiskup Mieczysław Mokrzycki witając gości z Ukrainy i Polski. Uczestniczyli oni w uroczystej mszy św. z okazji 360-lecia ślubów, której przewodniczył i wygłosił homilię arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Arcybiskup Mokrzycki podkreślił, że ponowne ślubowanie w lwowskiej katedrze ma miejsce w Nadzwyczajnym Roku Jubileuszowym Miłosierdzia Bożego oraz w 25. rocznicę odnowienia struktur Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie.

Podczas mszy świętej arcybiskup Mokrzycki poświęcił też poznańską kopię obrazu Matki Bożej Łaskawej oraz mościską kopię Matki Bożej Częstochowskiej.

Po zakończeniu liturgii sekretarz stanu i szef gabinetu prezydenta RP Andrzeja Dudy Adam Kwiatkowski odczytał list głowy państwa polskiego, a marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski ogłosił uchwałę Senatu w 360. rocznicę ślubów lwowskich.

W uroczystościach w lwowskiej katedrze uczestniczyli m.in. ambasador RP w Kijowie Henryk Litwin i konsul generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur. Na mszy św. byli też: biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Benedykt Aleksijczuk z Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, władze ukraińskie, m.in. wicewojewoda lwowski Jurij Pidlisnyj, przewodniczący miasta Lwowa Andrij Sadowyj oraz arcybiskup lwowski i sokalski Dymytrij Rudiuk z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego. Godnemu przeżywaniu liturgii pomogła orkiestra i chór „Nicolaus” z Kraczkowej z Polski oraz Telewizja TRWAM i Radio Maryja. Obecny był ich dyrektor o. redemptorysta Tadeusz Rydzyk.

Tego samego dnia szef gabinetu prezydenta RP Andrzeja Dudy Adam Kwiatkowski, dyrektor Biura do spraw kontaktu z Polakami za granicą Kazimierz Kuberski, członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP Rafał Dzięciołowski, prezes zarządu fundacji „Wolność i Demokracja” Robert Czyżewski i konsul Marian Orlikowski odwiedzili siedzibę Kuriera Galicyjskiego i spotkali się z dziennikarzami naszej redakcji.

W tym dniu odbyło się również przyjęcie w Kurii Metropolitalnej z udziałem duchowieństwa, polskich parlamentarzystów i przedstawicieli gabinetu prezydenta RP, reprezentantów świata nauki i miejscowych organizacji polskich. Wieczorem 9 kwietnia w katedrze lwowskiej odbył się uroczysty koncert w 360. rocznicę ślubów lwowskich Jana Kazimierza „Z muzyką Jasnogórską w Hołdzie Pani Lwowskiej” w wykonaniu Chóru i Orkiestry Kameralnej NICOLAUS pod batutą Zdzisława Magonia z Kraczkowej k. Łańcuta.

Za wybitne zasługi w krzewieniu polskości i kultywowaniu polskich tradycji narodowych zostały odznaczone:

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski:
Antonina KOWALSKA
Za wybitne zasługi w krzewieniu polskiej kultury, za kształtowanie moralnej i patriotycznej postawy młodzieży na Ukrainie, za działalność na rzecz dialogu polsko-ukraińskiego.
Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej
Jadwiga ZAPPE
Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej
Halina MAKOWSKA

Pośmiertnie za wybitne zasługi w krzewieniu polskości i kultywowaniu polskich tradycji narodowych zostały odznaczone:

Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski:
Janina Jadwiga ZAMOJSKA
Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski:
Bożena RAFALSKA
Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski:
Janina SOSABOWSKA
Irena PELCZARSKA
Za wybitne zasługi w krzewieniu polskiej kultury, za kształtowanie moralnej i patriotycznej postawy młodzieży na Ukrainie, za działalność na rzecz dialogu polsko-ukraińskiego.
Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej
Irena ZAPPE.

Anna Gordijewska, Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 7 (251) 15–28 kwietnia 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X