Warszawski Projekt w Kijowie

Warszawski Projekt w Kijowie

Trzy projekty artystyczne – w tym „Podwójna gra” organizowana w ramach 1. Biennale Sztuki Współczesnej w Kijowie – składają się na cykl prezentujący polską sztukę współczesną w stolicy Ukrainy. Organizatorem przedsięwzięcia jest dyrektor warszawskiego CSW Fabio Cavallucci.

 

Przez całe lato w Kijowie odbywać się będą wystawy, performansy i koncerty polskich artystów.

 

Osią tego festiwalu polskiej sztuki są trzy wydarzenia:

 

Wystawa „Double Game / Podwójna gra” – projekt specjalny kijowskiego Biennale;

 

Paweł Althamer, "Wspólna sprawa" (Fot. zrobtowwawie.blox.pl)

„Cultural Luggage / Kulturalny bagaż” – prezentacja sztuki współczesnej z kolekcji warszawskiego CSW i Zachęty w Muzeum Narodowym w Kijowie;

 

„Transfer” – pokaz młodej polskiej sztuki w Pinchuk Art Centre i sztuki ukraińskiej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie.

Polsko-ukraińska wystawa „Double Game” jest jednym z głównych wydarzeń 1. Międzynarodowego Biennale Sztuki Współczesnej w Kijowie, które odbywa się pod hasłem „The Best of Times, The Worst of Times – Rebirth and Apocalypse in Contemporary Art”. Podobnie jak całe Biennale, wystawa jest prezentowana w monumentalnym Arsenale, wybudowanym pod koniec XVIII wieku z rozkazu carycy Katarzyny Wielkiej.

Element wystawy stanowi m.in. instalacja architektoniczna „Wał” zaprojektowana przez polską Grupę Projektową Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone De lacobis) i ukraiński kolektyw Objects Group. Nawiązuje ona do formy wału obronnego, ale może też służyć widzom jako siedzisko.

W Podwójnej grze obok artystów ukraińskich uczestniczy liczna grupa artystów z Polski – m.in. Paweł Althamer, Bogna Burska, Edward Dwurnik, Anna Molska, Franciszek Orłowski, Anka i Wilhelm Sasnal, Monika Sosnowska oraz Akademia Ruchu. Projekt ma charakter interdyscyplinarny.

Oprócz sztuki, filmów, instalacji, silnie obecna jest w nim muzyka. Na dwóch koncertach, które zaplanowano 25 i 26 maja w Mystetskyim Arsenale wystąpią zarówno muzycy, jak i artyści sztuk wizualnych: Jacek Sienkiewicz, Jacek Staniszewski, Piotr Kurek, Tomasz Mirt oraz grupy Małe Instrumenty (Paweł Romańczuk, Maciej Bączyk, Tomasz Orszulak, Jędrzej Kuziela, Marcin Ożóg) i Za Siódmą Górą (Wojciech Czern, Robert Niziński, Andrzej Załęski, Maciej Rodakowski i Robert Kuśmirowski). Swój projekt muzyczny przedstawią także Zbigniew Libera i Oskar Dawicki.

– Wystawa pozwala po raz pierwszy na tak dużą skalę przedstawić poprzez sztukę współczesną doświadczenia sąsiadujących ze sobą krajów, posiadających wspólną część historii, ale oddzielonych geopolityczną granicą, – mówi jeden z kuratorów pokazu, Olexander Soloviov.

Kuratorzy: Marek Goździewski, Kaja Pawełek, Andrzej Załęski, Olexander Soloviov.
Czas: 24 maja – 31 lipca 2012.
Inauguracja: 23 maja 2012.
Miejsce: Mystetskyi Arsenal, Kijów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X