Warszawska prezentacja książki Tetiany Samsoniuk „Jeńcy września 1939”

W Warszawie odbyła się prezentacja książki historycznej poświęconej jeńcom polskim na rówieńszczyżnie w 1939 roku. Wydarzenie odbyło się w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w ramach cyklu „Przystanek Historia”.

Spotkanie poprowadził Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN. Poza autorką książki Tetianą Samsoniuk wzięli w prezentacji udział: Krzysztof Renik, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce kresowej, Jadwiga Demczuk, korektor książki. Przybyły również osoby spokrewnione z bohaterami biografii opisanych w książce.

Tetiana Samsoniuk prowadzi w rówieńskim dwutygodniku od roku 2014 rubrykę „Ocaleni od zapomnienia”. Tetiana Samsoniuk, wieloletni pracownik Państwowego Archiwum w Obwodzie Rówieńskim, od kilku dni jest kierownikiem ds. naukowych w Rówieńskim Muzeum Krajoznawczym. Poprzez publikacje w „Monitorze Wołyńskim” prezentowała biografie polskich jeńców sowieckich z 1939 roku, które zostały zebrane w tomie „Jeńcy września 1939”. Do tej pory opublikowała 90 szkiców biograficznych jeńców wojennych, represjonowanych przedstawicieli inteligencji polskiej, członków Związku Walki Zbrojnej. Autorka pokreśliła, że w tej pracy zależy jej na ukazaniu jednostkowego, ludzkiego wymiaru wydarzeń, a nie tylko poprzez bezduszne dane statystyczne.

Na promocję przybył Mykoła Jarmoluk, radca Ambasady Ukrainy w Polsce, który wyraził uznanie dla pracy wołyńskiej badaczki i zauważył, że jej publikacje są potrzebne obydwu naszym narodom, polskiemu i ukraińskiemu.

Książkę wydał „Monitor Wołyński” i „Inicjał”. „Jeńcy września 1939” jest to pozycja dwujęzyczna, napisana po polsku i ukraińsku. Ukazała się dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Łucku oraz Fundacji Wolność i Demokracja. Spotkanie z autorką odbyło się 11 października.

Wojciech Jankowski
Tekst ukazał się w nr 20 (312) 30 października – 15 listopada 2018

Fot. Katarzyna Adamów/IPN
{gallery}gallery/2018/jency_wrzesnia{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X