W Warszawie uczczono pamięć żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej Fot. Wojciech Jankowski

W Warszawie uczczono pamięć żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej

W przededniu rocznicy Bitwy Warszawskiej na Cmentarzu Prawosławnym odbyła się uroczystość uczczenia pamięci sojuszników Polski z wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.

W uroczystościach wzięli udział m.in.: prezydent Bronisław Komorowski i ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.

Złożono kwiaty pod pomnikiem żołnierzy URL, na którym widnieje napis „Żołnierzom Ukraińskiej Republiki Ludowej broniącym wolności Ukrainy i Polski”. Modlitwę poprowadził i poświęcił groby żołnierskie metropolita prawosławny warszawski i całej Polski Sawa. Bronisław Komorowski, prezydent Polski w latach 2010–2015, zwrócił uwagę na rolę ukraińskiego sojusznika w trakcie wojny z bolszewikami i zaznaczył, że nie można opierać współczesnych stosunków na konflikcie z przeszłości. W uroczystościach wzięli ponadto udział: Mirosław Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, przedstawiciele władz Warszawy, pisarka Izabella Chruślińska.

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca przyznał odznaczenia osobom zasłużonym w kultywowaniu pamięci pochowanych w Warszawie żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy zginęli w czasie wojny bądź budowali II Rzeczpospolitą razem z Polakami. Na cmentarzu prawosławnym jest pochowany m.in. legendarny obrońca Zamościa Marko Bezruczko.

Na zakończenie obchodów Piotr Tyma, prezes Związku Ukraińców w Polsce, przybliżył sylwetkę Szymona Fedorońki, naczelnego kapelana prawosławnego Wojska Polskiego, którego sowieci zamordowali w Katyniu. Wszyscy trzej synowie kapelana zginęli za Polskę. Aleksander zginął w dywizjonie bombowym nr 300 w czasie bombardowania Niemiec. Orest i Wiaczesław zginęli w Powstaniu Warszawskim. Ostatnim punktem uroczystości było uczczenie pamięci rodziny Fedorońków na ich symbolicznym grobie.

Uroczystość zorganizowała Społeczna Inicjatywa Opieki nad Mogiłami Żołnierzy URL w Warszawie. Podobne wydarzenia odbyły się w Tarnowie, Lublinie, Zamościu, Aleksandrowie Kujawskim, Kaliszu i w Gdańsku.

Wojciech Jankowski
Tekst ukazał się w nr 15 (307) 16-30 sierpnia 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X