W Stanisławowie stanął pomnik burmistrza Ignacego Kamińskiego

Obok wejścia do kawiarni „Profitroli” na skrzyżowaniu ulic Mazepy i Belwederskiej w Iwano-Frankiwsku odsłonięto pomnik wybitnego burmistrza Stanisławowa Ignacego Kamińskiego (1819-1902).

Właściciel kawiarni Wołodymyr Iwanyszyn zaznaczył, że chciał zrobić coś dobrego dla miasta i wpadł na pomysł, żeby uczcić trochę już zapomnianego burmistrza wystawiając mu pomnik. Natomiast twórca pomnika rzeźbiarz z Użhorodu Mychajło Kołodko powiedział, że ludzie będą przechodzić obok pomnika, robić sobie zdjęcia i będą interesować się historią tej wybitnej postaci.

To właśnie burmistrz Ignacy Kamiński doprowadził do szybkiej odbudowy miasta po największym pożarze w dziejach Stanisławowa w 1868 roku, kiedy spłonął rynek z ratuszem i wiele drewnianych domów w centrum.

We wspomnieniach o nim czytamy: „Znamienita osobowość. Człowiek rosły i barczysty, brunet z dużymi rysami, powstaniec 1863 r., mówca, patriota, człowiek przedsiębiorczy”.

Stanisław Nicieja w I tomie „Kresowej Atlantydy” pisze o nim: „Można powiedzieć, iż Stanisławów miał szczęście, że w tak ważnym momencie burmistrzem został wizjoner, sprawny menadżer o duszy artysty i charyzmatyczny przywódca”.

Ignacy Kamiński był burmistrzem przez 20 lat (1869-1889), później ciężko zachorował. Mieszkał przy ulicy Zabłotowskiej, którą później nazwano jego imieniem. Władze sowieckie nie uszanowały jego zasług i nazwę ulicy zmieniły.

Eugeniusz Sało

{gallery}gallery/2015/burmistrz_stanislawowa{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X