W Stanisławowie rozpoczął się 7. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”

Filmem „Cicha noc” w reżyserii Piotra Domalewskiego rozpoczął się 7. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie). Licznie zebrana publiczność stanisławowska sprawiła, że w sali kina „Lumiere” dostawiano krzesła.

Goście, którzy przybyli na uroczystość otwarcia, mieli okazję porozmawiać, wypić lampkę szampana i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w retro-atelier.

{youtube}7pMyLt4OTGo{/youtube}

Z ramienia organizatorów imprezy, przyjaciół i gości powitał konsul Rafał Kocot z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

– Mówi się, że Przegląd jest jedną z najbardziej eleganckich imprez we Lwowie i w Stanisławowie. Czerwony dywan, wieczorowe kreacje powodują, że jednak jest to coś wyjątkowego i uroczystego. Tym samym można powiedzieć, że jest to coroczne święto polskiego kina i polskiej sztuki filmowej, a pełne sale kinowe są potwierdzeniem, że jest to dobry projekt – zaznaczył dyplomata.

Obecny na uroczystości Rusłan Marcinkiw, mer miasta Iwano-Frankiwska podziękował Konsulatowi Generalnemu RP we Lwowie za organizację kolejnej edycji tego wydarzenia.

– Cieszę się, że gdy wręczano naszemu miastu nagrodę Europy, konsul generalny Rafał Wolski był z nami i gratulował nam tego odznaczenia. Wspólnie z naszymi polskimi partnerami składamy projekty unijne, zawsze otrzymujemy pomoc z Polski, a dzisiaj możemy wspólnie oglądać najnowsze polskie filmy, które jak wiemy, są zawsze na wysokim poziomie – powiedział Rusłan Marcinkiw.

Organizatorem 7. Przeglądu jest Konsulat Generalny RP we Lwowie we współpracy z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku.

– Oprócz promocji polskiego kina na Ukrainie, a teraz w Iwano-Frankiwsku, jest to także duże wydarzenie promujące Polskę. Organizując Przegląd, pokazujemy nie tylko polskiej społeczności miasta, ale też wszystkim mieszkańcom Iwano-Frankiwska, że Polska – to wielka rzecz – podkreśliła Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego.

– Nasz uniwersytet, mając wydział polonistyki, ma możliwość poprzez polski film zarazić naszych studentów językiem i kulturą polską. Widzimy jak dużo ludzi się zebrało, to świadczy, że jest potrzeba takiego projektu. Trzeba go realizować i rozszerzać nie tylko w Iwano-Frankiwsku, ale również w innych miastach Ukrainy – powiedział Ihor Cependa, rektor Przykarpackiego Narodowego Uniwersytetu im. Wasyla Stefanyka.

7. Przegląd potrwa do 15 listopada. Oprócz filmów przygotowano szereg ciekawych wydarzeń towarzyszących.

Eugeniusz Sało

Fot. Leon Tyszczenko
{gallery}gallery/2018/7_pnfp_stanislawow_tyszczenko{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X