Pogrzeb po 76 latach

W środę 4 listopada br w Mościskach pochowano 111 żołnierzy polskich z września 1939 roku. Uroczystą mszę świętą odprawił metropolita lwowski, arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Na uroczystości przybyli przedstawiciele konsulatu, władz polskich, władz lokalnych, organizacji pozarządowych.

Pochówek 111 żołnierzy z kampanii wrześniowej to efekt kilkuletniej pracy konsula Marcina Zieniewicza. Konsul z własnej inicjatywy zajął się miejscami pochówków żołnierzy, którzy zginęli idąc na odsiecz otoczonemu Lwowowi we wrześniu 1939 roku. Polegli na polu chwały to żołnierze ze zgrupowania gen. Sosnkowskiego, którzy próbowali przebić się do Miasta Zawsze Wiernego.

Od 2014 roku w pracach uczestniczyła Fundacja Wolność i Demokracja. Zasługi w pochówku bohaterów mają również prezes WiD Michał Dworczyk i Olga Semeniuk. Z ramienia Rady Ochrony Pamięci Wali i Męczeństwa zasługi położył w tej sprawie Maciej Dancewicz. W pracach udział wzięło wielu wolontariuszy, archeologów polskich i ukraińskich. Pomogli księża rzymskokatoliccy, którzy przechowywali szczątki ekshumowanych żołnierzy polskich w kryptach.

Na uroczystość przybyli m. in. ambasador Jarosław Drozd i nowy konsul generalny we Lwowie Wiesław Mazur, Andrzej Kunert, szef Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, poseł RP i prezes WiD Michał Dworczyk.

Przez kilka lat planowano dokonać ponownego pochówku bohaterów września w Malechowie ale po nieporozumieniach dokonano tego w Mościskach. Uczestnicy mówią, że kosztowało ich to dużo pracy, nerwów i nadziei, że jednak, pomimo trudności, ich trud zakończy się sukcesem. Uroczystość odbyła się w ostatnim miesiącu pracy konsula Zieniewicza we Lwowie. Za kilka dni Michał Dworczyk przestanie być prezesem WiD, by skupić się na pracy poselskiej. To wspaniałe zakończenie pracy na takich stanowiskach.

Kurier Galicyjski gratuluje wszystkim, którzy włączyli się w tę misję

Wojciech Jankowski

Fot. Konstanty Czawaga

{gallery}gallery/2015/zolnierze_wrzesnia{/gallery}

{youtube}obp8TPBPmq4{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X