W maju, jak w kulinarnym raju

W maju, jak w kulinarnym raju

W maju pojawiają się pierwsze długo oczekiwane wiosenne warzywa i owoce: szparagi, świeży szpinak, botwinka, rabarbar, truskawki i inne. To nimi możemy się delektować, a daniom z nimi trudno się oprzeć.

Zapraszam więc państwo do wypróbowania podanych przepisów.

Wiosenny chłodnik

Składniki:

1–2 buraki
pęczek botwinki
pęczek szczawiu
pół pęczka koperku
pół pęczka szczypiorku
2,5 l jogurtu,
5 szt. ziela angielskiego
liść laurowy
1–2 ząbki czosnku
sól
pieprz.

Wykonanie:

Do garnka wlać szklankę wody, dodać liść laurowy, ziele angielskie, gotować parę minut. Obrać buraki, zetrzeć na tarce o dużych oczkach, wrzucić do garnka i gotować 15 minut. Umyć botwinkę, buraczki zetrzeć, a łodygi drobno pokroić i dodać do garnka na parę minut do końca gotowania. Szczaw drobno pokrojony dodać do końca gotowania i wyłączyć. Zamieszać i zostawić do wystygnięcia. Jogurt wymieszać z drobno pokrojonym szczypiorkiem, koperkiem i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Wyjąć liść laurowy, ziele angielskie, a całość wymieszać z jogurtem, doprawić solą i pieprzem. Zostawić w lodówce na 2–3 godziny, aby smaki się przegryzły.

Zupa-krem ze szpinaku

Składniki:

450 g szpinaku
marchew
po kawałku selera
pietruszki i pora
3–4 ząbki czosnku
szczypta gałki muszkatołowej
1/2 szklanki śmietany 30%
rosół
jaja
sól
pieprz.

Wykonanie:

Jarzyny dowolnie zdrobnić i gotować w rosole przez 15 minut, potem jarzyny wraz ze szpinakiem zmiksować. Gotować jeszcze 10 minut, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, dodać gałkę muszkatołową, doprawić solą i pieprzem. Dodać śmietanę, podawać z gotowanymi jajkami.

Szczaw w słoiku

Składniki:

1 kg szczawiu
15 g soli.

Wykonanie:

Szczaw dokładnie przebrać, pozbyć się grubszych łodyg. Umyć w zimnej wodzie, osuszyć na ściereczce. Posiekać liście, przełożyć do miski, zasypać solą, wymieszać, lekko go zagniatając. Odłożyć na godzinę, żeby puścił sok, następnie liście z sokiem przełożyć do wyparzonych słoiczków i pasteryzować 15 minut.

Sałatka do grilla i nie tylko

Składniki:

główka sałaty masłowej
2 ogórki
10 pomidorów cherry
cebula czerwona
1/2 puszki kukurydzy
100g sera sałatkowego typu feta
pęczek szczypiorku
2 łyżki śmietany
4 łyżki jogurtu
2 łyżki soku z cytryny
1/2 łyżeczki czosnku granulowanego
1 łyżeczka cukru
sól
pieprz.

Wykonanie:

Wszystkie jarzyny należy umyć, osuszyć. Liście sałaty porwać na mniejsze kawałki, ogórki pokroić w pół plastry, pomidory przekroić na pół, serek pokroić w kostkę, cebulę pokroić w piórka, szczypiorek drobno posiekać, dodać odsączoną kukurydzę. Jogurt zmieszać ze śmietaną, sokiem z cytryny, czosnkiem, solą i pieprzem. Wszystko wymieszać, odłożyć do przegryzienia.

Sałatka z pekinki

Składniki:

1 kapusta pekińska lub sałata (200g)
1 gruszka
200 g kurczaka wędzonego albo ugotowanego
30 g orzechów włoskich
20 g sera żółtego.

Sos:

2 łyżeczki gorczycy
5 łyżek oleju
2 łyżki soku z cytryny.

Wykonanie:

Liście kapusty porwać na mniejsze kawałki, kurczaka i gruszkę pokroić w słomkę, orzechy zdrobnić, połączyć i wymieszać razem. Składniki na sos wymieszać i polać sałatkę, a na wierzch zetrzeć ser żółty na tarce o drobnych oczkach.

Przepyszny szpinak

Składniki:

200 g szpinaku
1 łyżka oleju
1 łyżka masła
1–2 łyżki soku z cytryny
sól
pieprz
1–2 ząbki czosnku
szczypta gałki muszkatołowej
100g serka kremowego.

Wykonanie:

Na rozgrzany tłuszcz przełożyć umyte, pokrojone liście szpinaku i poddusić. Dodać sok z cytryny, doprawić solą, pieprzem, gałką muszkatołową, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, wymieszać i jeszcze chwilę poddusić. Dodać serek, wymieszać, podawać na gorąco, jako dodatek do drugich dań i nie tylko.

Sałatka ze szpinakiem

Składniki:

pęczek szpinaku
kilkanaście pomidorów koktajlowych
1/2 kostki sera typu feta
4 łyżki prażonego słonecznika.

Sos:

łyżka miodu
łyżka musztardy
łyżka soku z cytryny
4 łyżki oliwy
szczypta pieprzu.

Wykonanie:

Opłukany i osuszony szpinak porwać na mniejsze kawałki, pomidory przekroić na pół, fetę pokroić w kostkę. Wszystkie składniki sosu wymieszać i polać sałatkę, posypać prażonym słonecznikiem.

Tarta ze szpinakiem i bryndzą

Składniki:

280 g mąki
170 g masła
1 jajko
2 łyżki zimnej wody
1/2 płaskiej łyżeczki soli.

Nadzienie:

Cebula, 1–2 ząbki czosnku, 250 g szpinaku, 150 g bryndzy, 400 ml śmietanki 33%, 3 jajka, sól, pieprz, olej.

Wykonanie:

Masło przetrzeć z mąką i szczyptą soli, dodać jajko, zimną wodę i zagnieść ciasto. Zrobić kulkę i odłożyć do lodówki na 30 minut. Umyty, osuszony szpinak pokroić drobno. Cebulę i czosnek pokroić drobniutko i udusić, dodać szpinak, sól, pieprz. Poddusić razem przez parę minut. Bryndzę natrzeć na tarce. Do śmietanki dodać jajka, sól, pieprz, wymieszać razem. Ciasto rozwałkować cieniutko i wyłożyć formę na tartę, rozłożyć szpinak, posypać bryndzą i zalać masą jajeczną. Piec w 180° C – 50 minut.

Kruche ciasto z rabarbarem

Składniki:

300 g mąki
50 g cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
4 żółtka
200 g zimnego masła.
400 g rabarbaru
1 łyżka mąki ziemniaczanej.

Beza:

4 białka
1 cukier waniliowy
3/4 szklanki cukru.

Wykonanie:

Wszystkie składniki na ciasto zagnieść do uzyskania kruszonki. Ciastem wyłożyć dno i boki formy 18×28 cm, nakłuć widelcem i odłożyć do lodówki. W tym czasie należy umyty, obrany rabarbar pokroić w plasterki i dokładnie wymieszać z 1 łyżką mąki ziemniaczanej. Wyłożyć na ciasto, wyrównać. Białka ubić ze szczyptą soli, stopniowo dodawać cukry. Ubite białka wyłożyć na rabarbar i piec w 170°C – 45 minut. Po upieczeniu i wystudzeniu ciasto posypać cukrem pudrem.

Szybkie ciasto z rabarbarem

Składniki:

500 g rabarbaru + 2 łyżki cukru
2 jajka
100 g cukru
150ml oleju
1 łyżeczka cukru waniliowego
200g śmietany kwaśnej
300 g mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia.

Wykonanie:

Rabarbar pokroić w pół cm plastry i zasypać 2 łyżkami cukru, wymieszać, odłożyć. Jajka wymieszać trzepaczką z cukrami i szczyptą soli, dodać śmietanę, olej, dokładnie wymieszać. Wsypać mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia, dokładnie połączyć i przelać do blaszki 24×24 cm, wyrównać, na wierzch rozłożyć równomiernie rabarbar. Piec w 180°C – 40 minut. Po ostudzeniu można ciasto posypać cukrem pudrem lub polać lukrem (1/2 szklanki cukru pudru wymieszać z 2 łyżkami wrzącej wody, wymieszać aby nie było grudek i polać ciasto).

Sernik z rabarbarem

Składniki:

800 g zmielonego twarogu
2/3 szklanki cukru
5 jaj
1 budyń śmietankowy
1 łyżka mąki pszennej
1 łyżeczka cukru waniliowego
1,5 szklanki pokrojonego w cienkie plasterki rabarbaru.
Na spód: 1 opakowanie biszkoptów.

Wykonanie:

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Twaróg z żółtkami i cukrami utrzeć, wsypać budyń, mąkę, wymieszać, a następnie dodać ubite białka na sztywną pianę ze szczyptą soli i delikatnie szpatułką wymieszać z masą serową. Tortownicę o średnicy 22 cm wyłożyć biszkoptami, wylać na nie masę serową, wyrównać, a z wierzchu wyłożyć pokrojony rabarbar, wciskając go do masy. Piekarnik nagrzać do 180° C, wstawić sernik, zmniejszyć temperaturę do 150° C i piec przez godzinę. Po upieczeniu uchylić lekko drzwi piekarnika do lekkiego ostudzenia sernika.

Rabarbarowy sos

Składniki:

8 łodyg rabarbaru (najlepiej czerwonego, ale może być i zielony. Do zielonego można dodać 2–3 łyżki soku z buraka), 1/3 szklanki miodu, 1 łyżeczka cynamonu, 1 szklanka wody.

Wykonanie:

Rabarbar umyć, pokroić w 0,5–1cm kawałki, przełożyć do garnka, dodać wszystkie składniki, doprowadzić do wrzenia i gotować 20 minut, mieszając. Kiedy rabarbar będzie miękki i zacznie się rozpadać, wystudzić i przełożyć do szczelnie zamykanego pojemnika. Przechowywać w lodówce do tygodnia. Dodawać do owsianki, naleśników i deserów.

Życzę Państwu smacznego!

Jadwiga Sabadasz

Tekst ukazał się w nr 9 (445), 17 – 30 maja 2024

X