W Kijowie jest ulica Jerzego Giedroycia

Deputowani Rady miasta Kijowa w drugim głosowaniu zgodzili się na nową nazwę ulicy Twerskiej.

Rada miasta Kijowa nadała nową nazwę ulicy Twerskiej położonej w dzielnicach Hołosijiwskiej i Pieczarskiej stolicy Ukrainy. Teraz ulica ma za patrona znanego polskiego publicystę Jerzego Giedroycia. Odpowiednia uchwała przyjęta została 29 listopada br. podczas posiedzenia Rady miasta Kijowa –do wiadomości podaje ukraińska agencja prasowa UNN.

Za nadanie nowej nazwy zagłosowali 79 deputowanych.

Jest to już drugie głosowanie, ponieważ 15 listopada ten wątek był już podejmowany, lecz wówczas deputowani nie wsparli tej decyzji.

Jerzy Giedroyć był polskim publicystą i działaczem społecznym, założycielem i redaktorem naczelnym kultowego czasopisma Kultura. Był on aktywnym zwolennikiem polsko-ukraińskiej współpracy i przeciwnikiem wzajemnych pretensji dotyczących terytoriów i innych kwestii. Formuła Giedroycia, że „Bez niepodległej Ukrainy nie będzie niepodległej Polski” przez pewien czas była mottem wschodniej polityki Polski.

Z inicjatywy i kosztem Jerzego Giedroycia w bibliotece czasopisma została opublikowana antologia literatury ukraińskiej z lat 1917-1933 „Rozstrzelane odrodzenie”.

Ulica powstała w pierwszej połowie XIX w. Początkowo nazywała się Zwierzyniecka, ponieważ prowadziła do przedmieścia Zwierzyniec. Nazwę Twerska otrzymała w 1901 roku.

W 2017 r. grupa Ukraińców wystosowała do mera Kijowa Witalija Kliczki apel o zmianę nazwy ulicy Twerskiej na ulicę Giedroycia, ale wówczas w Radzie miasta zabrakło głosów dla nadania nowej nazwy.

Źródło: zaxid.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X