10. rocznica ingresu arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego

26 listopada w bazylice metropolitalnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie arcybiskup Mieczysław Mokrzycki celebrował mszę św. dziękczynną z okazji 10. rocznicy ingresu do tej świątyni.

Wraz z metropolitą koncelebrowali: nuncjusz apostolski arcybiskup Claudio Gugerotti, arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk (UKGK) oraz biskupi katoliccy dwóch obrządków i liczni kapłani archidiecezji lwowskiej. Na uroczystość przybyli biskupi obydwu obrządków, księża, siostry zakonne i wierni. Homilię wygłosił biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej Jan Niemiec. Mszę św. uświetnili też chór i orkiestra kameralna Nicolaus z Kraczkowej koło Rzeszowa, którzy 10 lat temu uświetniali też msze św. podczas ingresu arcybiskupa Mokrzyckiego.

W ramach obchodów jubileuszu 10. rocznicy ingresu metropolity lwowskiego wieczorem 25 listopada w katedrze lwowskiej odbył się również koncert chóru i orkiestry kameralnej Nikolaus i prezentacja ukraińskiego wydania książki „Sekretarz dwóch papieży” Krzysztofa Tadeja, polskiego dziennikarza i publicysty. Książka została wydana w katolickim wydawnictwie świętego Pawła, które prowadzą ojcowie pauliści.

Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2018/10lecie_ingresu_mokszycki_czawaga{/gallery}

– Publikacja ta ukazała się w Polsce, w ubiegłym roku i od razu zyskała uznanie czytelników – powiedział dyrektor wydawnictwa ks. Mariusz Krawiec SSP. Dowodem tego jest nagroda Feniks w kategorii Świadectwo, jaką otrzymała podczas tegorocznych Targów Wydawców Katolickich w Warszawie. Wydanie tej książki na Ukrainie ma duże znaczenie. Szczególnie z dwóch powodów. Po pierwsze jest świadectwem życia i świętości papieża Jana Pawła II, którego wielu z nas doskonale pamięta i ceni. Ukazuje także rys osobowości papieża emeryta Benedykta XVI. Drugim ważnym powodem, który zachęcił nas do wydania tej książki jest jej autobiograficzny wymiar. Ks. arcybiskup Mokrzycki dzieli się na jej kartach różnymi wydarzeniami ze swojego życia. Opowiada o swoim dzieciństwie, o swojej rodzinie, o swojej drodze do kapłaństwa, posłudze na Watykanie, a także o swojej pracy we Lwowie. Zaletą tej książki są unikatowe zdjęcia. Szczególnie te z prywatnego, rodzinnego archiwum ks. arcybiskupa. Książka nigdy by nie powstała gdyby nie determinacja i dziennikarska ciekawość Krzysztofa Tadeja, dziennikarza Telewizji Polskiej, który od wielu lat zajmuje się tematyką związaną z Watykanem.

Obecny na prezentacji Krzysztof Tadej przybliżył genezę powstania tej książki.

– Główne przesłanie, które ks. arcybiskup Mieczysław Mokrzycki zostawia w książce, również przekazuje każdego dnia, to jest to, żeby Pan Bóg był na pierwszym miejscu. Wyjaśnił, że ta książka powstała w różnym czasie i w różnych miejscach. Dzięki życzliwości ks. arcybiskupa Krzysztof Tadej mógł zadać mu każde pytanie. – Głównie przesłanie tej książki: czyń dobro – zaznaczył autor książki.

– Dla mnie tłumaczenie tej książki na język ukraiński było wielką przygodą, coś niesamowitego – powiedziała lwowska dziennikarka Wita Jakubowska. – Cieszę się, że dostałam taki wielki kredyt zaufania i mogłam pracować nad tą książką – dodała.

– Myślę, że ta książka w języku ukraińskim przyczyni się do poznania bliżej tych dwóch wielkich sług Chrystusowych jako Piotrów naszych czasów – powiedział arcybiskup Mieczysław Mokrzycki.

W obchodach 10. rocznicy ingresu arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego do katedry lwowskiej uczestniczył konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski, przedstawiciele organizacji polskich na Ukrainie oraz goście z Polski.

Konstanty Czawaga

Fot. Karina Wysoczańska
{gallery}gallery/2018/10lecie_ingresu_mmokszycki_wysoczanska{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X