„W ciemności” Holland bierze niemal wszystko

„W ciemności” Holland bierze niemal wszystko

Nominowany do Oscara film „W ciemności” Agnieszki Holland wreszcie został doceniony w Polsce. Złote Lwy 37. Gdynia Film Festival powędrowały właśnie do twórców tego filmu.

 

Za obraz o Polaku ukrywającym podczas II wojny światowej Żydów z lwowskiego getta Holland otrzymała także nagrodę w kategorii „najlepsza reżyseria” Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Oprócz „W ciemności” jury doceniło m.in. odtwórcę roli Magika z Paktofoniki w filmie „Jesteś bogiem”. Rola Marcina Kowalczyka okazała się najlepszym debiutem.

„W ciemności”, historia Leopolda Sochy, kanalarza ze Lwowa, który decyduje się ukryć w kanałach grupę Żydów, zdobyła wyróżnienie festiwalu – Złote Lwy m.in. w kategoriach: najlepszy film, najlepsza reżyseria oraz pierwszoplanowe role męska i żeńska. Uhonorowany nagrodą za pierwszoplanową rolę męską Robert Więckiewicz gra w filmie Holland Polaka – Leopolda Sochę, ukrywającego podczas II wojny światowej Żydów z lwowskiego getta. Mężczyzna postanawia ukryć Żydów w kanałach i początkowo za swoją pomoc żąda zapłaty. Później jednak – gdy tragiczny los tych ludzi poruszył jego serce – postanawia pomagać Żydom bezinteresownie ryzykując przy tym życiem własnym i swojej rodziny.

 

Agnieszka Grochowska – laureatka nagrody dla najlepszej aktorki – w filmie „W ciemności” zagrała Żydówkę, która ukrywa się przez wiele miesięcy w lwowskich kanałach.

„W ciemności” zostało także wyróżnione za zdjęcia Jolanty Dylewskiej, scenografię Erwina Priba, Katarzyny Sobańskiej oraz Marcela Sławińskiego, montaż Michała Czarneckiego, kostiumy Katarzyny Lewińskiej (nagroda także za kostiumy do filmu „Sponsoring”) i Jagny Janickiej oraz charakteryzację Janusza Kaleji.

Holland nie była obecna na gali rozdania festiwalowych nagród. Jak wyjaśniła w liście, który odczytano podczas ceremonii, w sobotę pracowała na filmowym planie w Pradze, dlatego nie mogła przyjechać do Gdyni.

Zdobywcy nagród 37 Festiwalu Filmowego w Gdyni:

Wielka Nagroda „Złote Lwy” dla najlepszego filmu „W ciemności” w reżyserii Agnieszki Holland;

Wielka Nagroda „Złote Lwy” dla producenta najlepszego filmu „W ciemności” – Juliusza Machulskiego;

Nagroda „Srebrne Lwy” dla filmu „Obława” w reżyserii Marcina Krzyształowicza;

Nagroda „Srebrne Lwy” dla producentów dla najlepszego filmu „Obława” – Małgorzaty Jurczak i Krzysztofa Grędzińskiego;

Nagroda Specjalna Jury za odwagę formy i treści, a także za szczególne i unikatowe walory artystyczne dla filmu „Droga na drugą stronę” w reżyserii Anci Damian.

www.tvn24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X