Koncert zespołu „Vołosi” we Lwowie

Koncert zespołu „Vołosi” we Lwowie

Grają muzykę prosto z serca, ich stylu nie sposób opisać jednym słowem – polski zespół „Vołosi” wystąpił w ramach ukraińskiego tourne we Lwowie.

Zespół „Vołosi” tworzą bracia Krzysztof i Stanisław Lasoniowie (skrzypce i wiolonczela), instrumentaliści Katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, którzy ukochali ludowość z jej spontanicznością i pięknem. Oraz górale-samoucy Zbigniew Michałek (skrzypce), Jan Kaczmarczyk (altówka trzystrunowa) i Robert Waszut (kontrabas), którzy wnoszą do zespołu nutę karpacką i mnogość muzycznych ekspresji.

Zespół „Vołosi” pojawił się po raz pierwszy na Festiwalu Nowa Tradycja 2010 i zdobył tam wszystkie nagrody. W następnym roku muzycy potwierdzili swój sukces otrzymując Grand Prix dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców (EBU). Zespół także stał się prawdziwym odkryciem Międzynarodowego Festiwalu ArtPole 2012 na Ukrainie.

Wiolonczela, kontrabas i troje skrzypiec w ręku muzycznych wirtuozów rodzą muzykę intrygującą niepowtarzalną. Podczas koncertu w kameralnej sali dla stu osób muzycy dali z siebie wszystko. Dwa razy rwały im się struny w skrzypcach, trzy razy śpiewali „na bis” cały czas improwizując na pograniczu muzycznych światów. W wykonaniu ich utworów było się coś bardzo niezwykłego i przelotnego.

Zespół „Vołosi” wystąpi na żywo na koncertach w Równym, Tarnopolu, Winnicy, Odessie, Kijowie i Czerniowcach. Lwowski koncert odbył się 28 lutego w galerii „Coralli” dzięki wsparciu Pierwszego Prywatnego Browaru oraz Polskiego Instytutu w Kijowie.

Eugeniusz Sało


Obejrzyj galerie:

Zespół „Vołosi” muzykuje we Lwowie


Czytaj także:

Energia płynie z nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X