VI Zjazd Federacji Mediów Polskich na Wschodzie

26 listopada w Senacie RP odbył się VI Zjazd Federacji Mediów Polskich na Wschodzie. Celem federacji jest działalność na rzecz rozwoju mediów polskich za wschodnią granicą Polski, a także reprezentowanie ich interesów zarówno wobec instytucji polskich, jak i krajów, w których działają.

Doroczne spotkania dziennikarzy odbywają się w gmachu Senatu, a współorganizatorami są Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” i Fundacja Wolność i Demokracja.

– Wasza praca dla integralności Polaków i Polonii jest niemal bezcenna – zaznaczył podczas otwarcia zjazdu marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który również zapewnił, że izba wyższa parlamentu RP nadal będzie mocno wspierała działania Polaków poza granicami kraju.

Zdaniem Michała Kamińskiego, wicemarszałka Senatu, jednym z fenomenów polskości jest utrzymanie żywiołu polskiego na Wschodzie wobec niewyobrażalnej presji rusyfikacyjnej. Podkreślił też zasługę mediów polskich na Wschodzie w utrzymaniu łączności z duchem narodu polskiego.

– Jesteście państwo elitą elit i to właśnie dzięki istnieniu mediów, nawet tych najmniejszych, nawet tych lokalnych, nawet tych realizowanych gdzieś niemalże na krańcu kresowego świata, wiemy, że są tam Polacy i wiemy, że istniejemy –powiedział Rafał Dzięciołowski, który reprezentował Fundację Wolność i Demokracja. – To jest wartość bezcenna i niebagatelna, której nie powinniśmy poświęcić na ołtarzu sprawnych, masowych, dobrze funkcjonujących, urzekających wszystkich i idących za głosem nowoczesności koncernów medialnych – podkreślił.

Z kolei Mikołaj Falkowski, prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie w imieniu Fundacji, ale także polskich mediów na Wschodzie złożył podziękowanie Senatowi za wsparcie polskich mediów na Wschodzie. – Łączą nas nie tylko pieniądze przekazywane przez Senat, ale również wartości – zaznaczył.

O działalności polskich mediów w Kazachstanie opowiedział Oleg Czerwiński, a Elena Pumnea omówiła działalność mediów polskich w Mołdawii.

W czasie spotkania członek Zarządu Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie Juliusz Szymczak-Gałkowski dokonał podsumowania drugiej edycji akcji „Kto ty jesteś?”.

Znana dziennikarka Maria Przełomiec, która zajmuje się przede wszystkim byłymi krajami ZSRR, poprowadziła dyskusję z przedstawicielami mediów pt. „Fakenewsy i dezinformacja. Charakterystyczne zjawiska. Możliwości przeciwdziałania – weryfikacja informacji w sieci”. W tym panelu uczestniczył też redaktor naczelny „Kuriera Galicyjskiego” Mirosław Rowicki.

O nowych inicjatywach mediów polskich na Litwie i na Ukrainie opowiedzieli Robert Mickiewicz z „Magazynu Kurier Wileński” i Eugeniusz Sało z „Kuriera Galicyjskiego”. Osobno omówiono sytuację językową poza granicami Polski.

Nowym prezesem Federacji Mediów Polskich na Wschodzie został wybrany Jerzy Wójcicki, redaktor naczelny „Słowa Polskiego” z Winnicy. Do Federacji Mediów Polskich na Wschodzie przyjęto nowych członków z Ukrainy, Mołdawii i Rosji.

Konstanty Czawaga

Wywiady nagrane w trakcie VI Zjazdu Federacji Polskich Mediów na Wschodzie:
{youtube}UwoTW9jhtF4{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X