„Odrodzenie” obchodzi 101. rocznice Niepodległości Polski

16 listopada br. w Drohobyczu odbyły się uroczystości z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wydarzenie kulturalno-artystyczne zostało przygotowane przez Polskie Kulturalno-Oświatowe Towarzystwo „Odrodzenie”, którego prezesem jest Zasłużona dla Kultury Polskiej Maria Galas.

Ojczyzno moja, bądź błogosławiona,
I błogosławion owoc twego ducha!
Oto w błękity wyciągam ramiona,
Gdzie Bóg mnie słucha…
Majowe słońce promieni się w niebie –
O Polsko moja, błogosławię ciebie!…
„Ave, Patria!” 
Maria Konopnicka

Akademia i program artystyczny zostały przedstawione w auli drohobyckiej szkoły średniej nr 15 przy wsparciu fundacji „Wolność i Demokracja”. Gośćmi honorowymi obchodów byli Marcin Marynowski, dyrektor działu historii Muzeum miasta Przemyśla oraz liderzy polskich organizacji z Ziemi Lwowskiej.

Uczniowie i absolwenci sobotniej szkoły, kierowanej przez Marię Galas, przygotowali kompozycję słowno-muzyczną o drodze Polski do Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się od wykonania hymnów Polski i Ukrainy, jako symboli państwowości obu krajów.

Na wstępie Maria Galas powitała zebranych i podkreśliła się, że „cieszy się z tego spotkania w rodzinnym gronie”. Następnie prelekcję o drodze narodu polskiego do Niepodległości przedstawiła docent Drohobyckiego Uniwersytetu Pedagogicznego Iryna Łozińska. Odczyt połączony był z prezentacją multuimedialną.

Prowadzący akademię, Albina Wozniak i Mykoła Kozak przedstawiali kolejne punkty programu artystycznego, podczas którego zabrzmiały wiersze polskich poetów i pieśni patriotyczne. Dziecięco-młodzieżowy chór „Odrodzenie” prowadzony przez Olgę Tomaszuk i dyrygenta Marię Gew wykonał następujące pieśni: „Pierwsza Brygada”, „Przybyli ułani”, „Ułani, ułani”, „Сzerwony pas”, „Głęboka studzienka”, „Podkóweczki, dajcie ognia”, „Polskie Kwiaty”. Chór działa od roku 1990 i jego uczestnikami są uczniowie i absolwenci sobotniej szkoły. Zespół jest stałym uczestnikiem szeregu festiwali artystycznych w Polsce i na Ukrainie.

{gallery}gallery/2019/odrodzenie_drohobycz{/gallery}

W dalszej części programu artystycznego z utworami Moniuszki i Chopina wystąpili: Galina Gagałowicz, śpiew, duet skrzypków Natalia Knysz i Łesia Łuciw, Jarosław Szypijło, fortepian, Natalia Kuczenkowa, skrzypce i Galina Kozak, bajan. W ich wykonaniu zabrzmiały „Polonez” Michała Ogińskiego, „Mazurek z cyklu Pieśni polskie” Henryka Wieniawskiego, a Igor Lewicki wykonał pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino”. Maria Gew przy akompaniamencie gitary wykonała autorską pieśń do słów Marii Konopnickiej „Tam w moim kraju…”.

Na zakończenie części artystycznej uczestnicy i widzowie wykonali „Rotę” Marii Konopnickiej.

Dziękując obecnym za udział w akademii Maria Galas zaznaczyła: „Naszym podstawowym zadaniem jest pamięć historii i szacunek dla tradycji i zwyczajów. To właśnie jest gwarancją szczęśliwej przyszłości Polski i Ukrainy”.

Do ciepłych słów gratulacji dołączyła wicedyrektor szkoły nr 15 Olga Suchowerska, mówiąc: „Ukraina i Polska mają bogate kultury, które dopełniają się i uzupełniają nawzajem. Sztuka nie zna granic. Sobotnia szkoła, działająca w naszym zakładzie, działa intensywnie w wychowaniu młodego pokolenia. Życzę jej uczniom wielu sukcesów w poznawaniu nowych horyzontów”.

Gość akademii, Marcin Marynowski, wspierający przez wiele lat działalność Towarzystwa „Odrodzenie”, podkreślił: „Jestem poruszony ogromem pracy, włożonej w tę akademię. Wasze dzieci uczą się szanować tradycje polsko-ukraińskie. Życzę wam dalszych osiągnięć w tej niełatwej pracy, a dzieciom – nowych dokonań w nauce”.

Akademia zakończyła się hucznymi brawami, ale obecni nie spieszyli się rozchodzić i jeszcze długo częstowali się wspaniałymi rogalami św. Marcina.

Szkoda że na tak podniosłej uroczystości nie było nikogo z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Nasza historia trwa – tworzymy ją dziś. Niezmiernie ważne jest, aby tworzyć ją dobrymi dziełami!

Maria Gew
wykładowca Drohobyckiego liceum muzycznego im. W. Barwińskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X