„Odrodzenie” obchodzi 101. rocznice Niepodległości Polski

16 listopada br. w Drohobyczu odbyły się uroczystości z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wydarzenie kulturalno-artystyczne zostało przygotowane przez Polskie Kulturalno-Oświatowe Towarzystwo „Odrodzenie”, którego prezesem jest Zasłużona dla Kultury Polskiej Maria Galas.

Ojczyzno moja, bądź błogosławiona,
I błogosławion owoc twego ducha!
Oto w błękity wyciągam ramiona,
Gdzie Bóg mnie słucha…
Majowe słońce promieni się w niebie –
O Polsko moja, błogosławię ciebie!…
„Ave, Patria!” 
Maria Konopnicka

Akademia i program artystyczny zostały przedstawione w auli drohobyckiej szkoły średniej nr 15 przy wsparciu fundacji „Wolność i Demokracja”. Gośćmi honorowymi obchodów byli Marcin Marynowski, dyrektor działu historii Muzeum miasta Przemyśla oraz liderzy polskich organizacji z Ziemi Lwowskiej.

Uczniowie i absolwenci sobotniej szkoły, kierowanej przez Marię Galas, przygotowali kompozycję słowno-muzyczną o drodze Polski do Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się od wykonania hymnów Polski i Ukrainy, jako symboli państwowości obu krajów.

Na wstępie Maria Galas powitała zebranych i podkreśliła się, że „cieszy się z tego spotkania w rodzinnym gronie”. Następnie prelekcję o drodze narodu polskiego do Niepodległości przedstawiła docent Drohobyckiego Uniwersytetu Pedagogicznego Iryna Łozińska. Odczyt połączony był z prezentacją multuimedialną.

Prowadzący akademię, Albina Wozniak i Mykoła Kozak przedstawiali kolejne punkty programu artystycznego, podczas którego zabrzmiały wiersze polskich poetów i pieśni patriotyczne. Dziecięco-młodzieżowy chór „Odrodzenie” prowadzony przez Olgę Tomaszuk i dyrygenta Marię Gew wykonał następujące pieśni: „Pierwsza Brygada”, „Przybyli ułani”, „Ułani, ułani”, „Сzerwony pas”, „Głęboka studzienka”, „Podkóweczki, dajcie ognia”, „Polskie Kwiaty”. Chór działa od roku 1990 i jego uczestnikami są uczniowie i absolwenci sobotniej szkoły. Zespół jest stałym uczestnikiem szeregu festiwali artystycznych w Polsce i na Ukrainie.

{gallery}gallery/2019/odrodzenie_drohobycz{/gallery}

W dalszej części programu artystycznego z utworami Moniuszki i Chopina wystąpili: Galina Gagałowicz, śpiew, duet skrzypków Natalia Knysz i Łesia Łuciw, Jarosław Szypijło, fortepian, Natalia Kuczenkowa, skrzypce i Galina Kozak, bajan. W ich wykonaniu zabrzmiały „Polonez” Michała Ogińskiego, „Mazurek z cyklu Pieśni polskie” Henryka Wieniawskiego, a Igor Lewicki wykonał pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino”. Maria Gew przy akompaniamencie gitary wykonała autorską pieśń do słów Marii Konopnickiej „Tam w moim kraju…”.

Na zakończenie części artystycznej uczestnicy i widzowie wykonali „Rotę” Marii Konopnickiej.

Dziękując obecnym za udział w akademii Maria Galas zaznaczyła: „Naszym podstawowym zadaniem jest pamięć historii i szacunek dla tradycji i zwyczajów. To właśnie jest gwarancją szczęśliwej przyszłości Polski i Ukrainy”.

Do ciepłych słów gratulacji dołączyła wicedyrektor szkoły nr 15 Olga Suchowerska, mówiąc: „Ukraina i Polska mają bogate kultury, które dopełniają się i uzupełniają nawzajem. Sztuka nie zna granic. Sobotnia szkoła, działająca w naszym zakładzie, działa intensywnie w wychowaniu młodego pokolenia. Życzę jej uczniom wielu sukcesów w poznawaniu nowych horyzontów”.

Gość akademii, Marcin Marynowski, wspierający przez wiele lat działalność Towarzystwa „Odrodzenie”, podkreślił: „Jestem poruszony ogromem pracy, włożonej w tę akademię. Wasze dzieci uczą się szanować tradycje polsko-ukraińskie. Życzę wam dalszych osiągnięć w tej niełatwej pracy, a dzieciom – nowych dokonań w nauce”.

Akademia zakończyła się hucznymi brawami, ale obecni nie spieszyli się rozchodzić i jeszcze długo częstowali się wspaniałymi rogalami św. Marcina.

Szkoda że na tak podniosłej uroczystości nie było nikogo z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Nasza historia trwa – tworzymy ją dziś. Niezmiernie ważne jest, aby tworzyć ją dobrymi dziełami!

Maria Gew
wykładowca Drohobyckiego liceum muzycznego im. W. Barwińskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X