VI Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej

VI Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej

Już po raz szósty nad Wilnem pojawił się złoty anioł – symbol Spotkań. Pomysłodawcą i organizatorem tej imprezy, która na stałe wpisała się już w kalendarz kulturalny stolicy Litwy jest Polskie Studio Teatralne, prowadzone przez Liliję Kiejzik.

 

Przez cztery dni – 21-24 listopada br. – widzowie mogli obejrzeć 13 spektakli przygotowanych przez teatry z Litwy, Polski, Austrii, Rosji i Ukrainy. Impreza skierowana jest głównie do widza polskiego, ale przedstawienia przyciągają również Litwinów, spragnionych najnowszych prezentacji teatralnych. W chwili obecnej geografia Spotkań nie ogranicza się jedynie do Wilna. Spektakle są grane w ośrodkach kultury na Wileńszczyźnie i Ziemi Kowieńskiej. Centralnymi scenami Spotkań jest scena Domu Kultury Polskiej w Wilnie i historyczna scena Teatru Polskiego na Pohulance (obecnie Rosyjski Teatr Dramatyczny). Swoim patronatem Spotkanie obejmują MSZ RP, Senat RP, Ambasada RP w Wilnie, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” i inne instytucje zarówno w Polsce, jak i na Litwie. Od lat z ramienia Senatu RP na Spotkania przyjeżdża senator Barbara Borys-Damięcka. Na inauguracji imprezy są obecni działacze Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, Związku Polaków na Litwie i innych ugrupowań skupiających Polaków na Litwie.

Zgodnie z zamysłem organizatorów Spotkań – najistotniejsza jest możliwość obejrzenia zespołów zawodowych i amatorskich na scenie i poza nią. Są to spotkania, podczas których aktorzy mogą podpatrywać się nawzajem, a potem w kuluarach i podczas spotkań towarzyskich mogą wymieniać wrażenia, doświadczenia, wysłuchać uwag zawodowych artystów związanych ze sceną, omawiać wspólne projekty i po prostu nawiązać znajomości, które w przyszłości zaowocują rozwojem kontaktów kulturalnych. Organizator Spotkań Lilija Kiejzik podkreśliła, że coraz trudniej jest zorganizować dużą imprezę teatralną, bo widzowie stają się coraz bardziej wymagający i żądni wrażeń na wysokim poziomie. Temu trzeba sprostać, aby utrzymać renomę imprezy.

Andrzej Bowszyk (od lewej) i Wiktor Lafarowicz w spektaklu „Dwaj panowie B” Mariana Hemara (Fot. Krzysztof Szymański)Stałym uczestnikiem Spotkań w Wilnie jest Polski Teatr Ludowy za Lwowa. Historia tej znajomości sięga wielu lat wstecz (swoje pierwsze wyjazdy teatr lwowski miał właśnie do Wilna), a wspierana jest stałymi kontaktami: polskie Studio Teatralne w Wilnie jest gościem Lwowskiej Wiosny Teatralnej, a lwowscy aktorzy goszczą w Wilnie. Lwowiacy przedstawili już mieszkańcom Wilna „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Polowanie” według Sławomira Mrożka i inne pozycje ze swego repertuaru. W tym roku wileńska publiczność obejrzała spektakl „Dwaj panowie B” Mariana Hemara w reżyserii Zbigniewa Chrzanowskiego.

Wyjazd do Wilna dla aktorów lwowskich jest zawsze wielkim wydarzeniem. I z racji możliwości zaprezentowania swego dorobku szerszej publiczności, i z powodu kontaktów towarzyskich – spotkania ze starymi przyjaciółmi i nawiązanie nowych znajomości. No i naturalnie ważna jest sama w sobie kolejna wyprawa do Wilna: zwiedzanie jego wspaniałych zabytków, miejsc związanych z kulturą polską, historią, Adamem Mickiewiczem, odwiedziny w Ostrej Bramie…

Program tegorocznego wyjazdu był napięty. Do pokonania ponad 800 kilometrów, przygotowania do własnego spektaklu, spektakle innych zespołów, spotkania… W tak krótkim czasie – zaledwie półtorej dnia w Wilnie – udało się wiele z tych planów urzeczywistnić. A wileńska publiczność jak zwykle przyjęła lwowiaków bardzo serdecznie. Bawiła się wspaniale od pierwszych kwestii, co chwila wybuchając śmiechem i nagradzając grę aktorów gromkimi brawami i owacjami po zakończeniu spektaklu.

Oprócz „Dwóch panów B” Hemara widzowie w Wilnie, Miednikach, Rudominie, Wędziagole obejrzeli 12 spektakli przygotowanych przez Polskie Studio Teatralne w Wilnie (m.in. „Kreacja” Ireneusza Iredyńskiego i „Powtórka z Czerwonego Kapturka” Andrzeja Stalony-Dobrzańskiego), Teatr „TM” z Warszawy („Kibice” Elin Rachnew), teatr „Vademecum” z Austrii („Miedzy nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej), Studio Teatralne „Ferdydurke” z Tomska w Rosji („Dziady część II” Adama Mickiewicza), Teatr im. Józefa Kraszewskiego z Żytomierza („Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej), Teatr Nowy z Rzeszowa („A ponad ziemią z kulami latały brylanty” do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego). Podczas tegorocznych spotkań publiczności po raz pierwszy przedstawiono przedstawienie w języku litewskim. Był to „Mistrz” Mariusa Ivaškievičiusa w wykonaniu Państwowego Wileńskiego Teatru Małego. Jest to nowość, która przysporzy popularności Spotkań również wśród litewskiego widza.

Zakończyła się szósta edycja Spotkań. Przed aktorami i reżyserami kolejny rok na przygotowanie nowych spektakli, z którymi wystąpią na gościnnych scenach Wileńszczyzny. Do zobaczenia na VII Wileńskich Spotkaniach Sceny Polskiej.

Krzysztof Szymański
Tekst ukazał w nr 22 (194) za 29 listopada–16 grudnia 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X