VI edycja konkursu „Znasz-li ten kraj?”

VI edycja konkursu „Znasz-li ten kraj?”

W dniach 21-23 marca 2014 roku w Brzuchowicach pod Lwowem odbył się VI Konkurs Wiedzy o Języku i Kulturze Polskiej „Znasz-li ten kraj?”. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów szkół sobotnio-niedzielnych oraz pozaszkolnych punktów nauczania języka polskiego i polskiej kultury. Kilkuletni projekt, organizatorem którego jest Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie, ma na celu zintegrowanie środowiska młodzieżowego, wymianę doświadczeń nauczycieli i uczniów.

– Konkurs Wiedzy o Języku i Kulturze Polskiej „Znasz-li ten kraj?” adresowany jest do szkół sobotnio-niedzielnych. Chcemy dzieciom i młodzieży dać szansę, żeby pokazały, czego uczą się w tych szkołach. Dla nas również jest bardzo ważnym doświadczeniem obserwowanie pracy pedagogów i rozwój poszczególnych punktów nauczania języka polskiego i polskiej kultury. Po sześciu latach ta suma naszych doświadczeń jest już dość duża – powiedział organizator konkursu konsul RP we Lwowie Jacek Żur.

Nad organizacją i sprawnym przebiegiem konkursu czuwała Barbara Pacan – pomysłodawca i współorganizator przedsięwzięcia. W tym roku uczestnicy olimpiady ze swoimi nauczycielami przedstawiali sobotnio-niedzielne szkoły z Czerniowiec, Kałusza, Stryja, Drohobycza, Sambora, Żółkwi, Nowego Rozdołu, Sądowej Wiszni, Pnikuta, Szczerca, Siemianówki i in.

Jak co roku uczniowie są podzieleni na 3 grupy: młodsza, średnia i starsza. Olimpiada składa się z części pisemnej (gramatyka i leksyka) i ustnej (wypowiedź na pewny temat). Po podliczeniu punktów komisja konkursowa wyłania laureatów i finalistów.

– Ta olimpiada to nie jest egzamin, który ma sprawdzać wiedzę. To raczej forma zabawy. Pytania są podchwytliwe, na logiczne myślenie, żeby łączyć fakty, kojarzyć obraz z dźwiękiem, z filmem, z literaturą. To wszystko symbolicznie łączyć. Dlatego jestem ogólnie zadowolony z wyników konkursu – podsumował autor testów dr Jerzy Kowalewski z katedry polonistyki Lwowskiego Uniwersytetu im. Iwana Franki.

Konkursowi towarzyszyły zajęcia plastyczne (Władysław Maławski), teatralne (Luba Lewak) oraz w tym roku po raz pierwszy zajęcia filmowe (Eugeniusz Sało). Również w ramach rozrywki wolontariusze z Lwowskiego Klubu Stypendystów „Semper Polonia” przygotowali gry planszowe dla grupy średniej, a najmłodsi i najstarsi obejrzeli komedię „Mikołajek”.

Dla nauczycieli szkół sobotnio-niedzielnych przygotowano zajęcia prowadzone przez Jerzego Kowalewskiego, Marię Książek-Zamlewską i Barbarę Januszkiewicz.

W niedzielny poranek zostały ogłoszone wyniki konkursu, a uczestnicy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody: laptopy, tablety, odtwarzacze mp3, gry planszowe, słowniki i książki współczesnych polskich pisarzy. Zwycięzcy Bartosz Łenczycki z Kałusza (grupa młodsza), Rafał Bałuch z Pnikuta (grupa średnia) i Marianna Kostecka z Drohobycza (grupa starsza) nie kryli zadowolenia z wygranej.

– Była to dla mnie miła niespodzianka, jestem bardzo zadowolona z tego wyniku. To jest naprawdę świetny konkurs dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić i pogłębić swoją wiedzę o języku i kulturze polskiej. Nie ma znaczenia czy jesteś uczestnikiem czy laureatem, to jest naprawdę wielki wysiłek dla każdego i warto spróbować – powiedziała zwyciężczyni grupy starszej Mariana Kostecka z Polskiej Sobotniej Szkoły im. Św. Królowej Jadwigi w Drohobyczu.

Podsumowując wydarzenie konsul Marian Orlikowski zaproponował, żeby w następnych latach konkurs bardziej pogłębić o elementy historii Ziemi Lwowskiej i Stanisławowskiej, żeby wszyscy wiedzieli, że wielu wybitnych Polaków pochodzi stąd, a sporo zabytków i osiągnięć powstało tutaj, na tym terenie.

Eugeniusz Sało

Konsul Jacek Żur i Barbara Pacan wręczają nagrodę zwyciężczyni grupy starszej Marianie Kosteckiej (Fot.Andrzej Leusz)Laureaci i finaliści VI Konkursu Wiedzy o Języku i Kulturze polskiej „Znasz – li ten kraj…?”

Grupa I młodsza

1.    Bartosz Łenczycki – Nauczanie języka polskiego przy Ogólnokształcącej Szkole nr 2 w Kałuszu;
2.    Roman Bilec – Sobotnia szkoła języka polskiego przy klasztorze Zgromadzenia Sióstr św. Dominika w Żółkwi;
3.    Bożena Zamostianyk – Szkoła Polskiej Mniejszości Narodowej przy szkole ogólnokształcącej I – II stopnia nr 1 w Stryju.

Wyróżnienia:
1.    Kamil Ziembowicz – Polska Sobotnia Szkoła im.Jana Pawła II przy Сentrum Oświaty pozaszkolnej w Samborze;
2.    Oleg Mackuła – Centrum Kulturalno-Oświatowe im. Karoliny Lanckorońskiej w Nowym Rozdole;
3.    Nazar Sannycki – Polska Sobotnia Szkoła przy Szkole Ogólnokształcącej w Sądowej Wiszni.

Grupa II średnia

1.    Rafał Bałuch – Nauczanie języka polskiego przy szkoła podstawowej I-II st w Pnikucie;
2.    Adriana Nahirniak – Centrum Kulturalno-Oświatowe im. Karoliny Lanckorońskiej w Nowym Rozdole;
3.    Krystyna Jastrebska – Polska Sobotnia Szkoła im. Jana Pawła II przy Сentrum Oświaty pozaszkolnej w Samborze.

Wyróżnienia:
1.    Bożena Kerkało – Polska Sobotnia Szkoła im.Jana Pawła II przy Сentrum Oświaty pozaszkolnej w Samborze;
2.    Ilona Trusz – Centrum Kulturalno-Oświatowe im. Karoliny Lanckorońskiej w Nowym Rozdole;
3.    Piotr Oskwarek – Polskie Centrum Kulturalno-Oświatowe przy Gimnazjum Nr 3 w Czerniowcach
4.    Andrzej Bernad – Sobotnia szkoła języka i kultury polskiej przy parafii św. Marcina w Siemianówce;
5.    Rusłan Senyszyn – Polska sobotnia szkoła w Szczercu przy TKPZL.

Grupa III starsza

1.    Mariana Kostecka – Polska Sobotnia Szkoła im. Św. Królowej Jadwigi w Drohobyczu;
2.    Liana Blicharska – Sobotnia szkoła języka polskiego przy klasztorze Zgromadzenia Sióstr św. Dominika w Żółkwi;
3.    Julia Wasyłenko – Szkoła Polskiej Mniejszości Narodowej przy szkole ogólnokształcącej I-II stopnia nr 1 w Stryju.

Wyróżnienia:
1.    Lilia Drońska – Polska Sobotnia Szkoła im.Jana Pawła II przy Сentrum Oświaty pozaszkolnej w Samborze;
2.    Justyna Iwaszczak – Polska Sobotnia Szkoła im.Jana Pawła II przy Сentrum Oświaty pozaszkolnej w Samborze;
3.    Jerzy Slinkin – Nauczanie języka polskiego przy KOC im. K. Makuszyńskiego w Stryju.

 

 

Obejrzyj wideo:


VI edycja konkursu „Znasz-li ten kraj?”

 

VI Konkurs Wiedzy o Języku i Kulturze Polskiej „Znasz-li ten kraj?” 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X