V Rzeszowska Piesza Pielgrzymka do Lwowa

V Rzeszowska Piesza Pielgrzymka do Lwowa

Rośnie liczba uczestników Pieszej Pielgrzymki z Rzeszowa do Lwowa. W tym roku pielgrzymka zgromadziła ponad 400 osób z całej Polski. Uczestnicy ponad 150. kilometrowej  trasy każdego dnia pokonywali  po 30 kilometrów. Po sześciu dniach modlitewnej wędrówki, 30 czerwca pielgrzymi dotarli do katedry lwowskiej, gdzie przed świątynią pątników powitali abp Mieczysław Mokrzycki i ks. prałat Jan Nikiel, proboszcz katedry.

„Cieszę się, że przychodzicie do Matki Bożej Łaskawej, tej swojej Matki, której naród polski powierzał wszystkie swoje troski, radości i nadzieje i zawsze przez jej matczyne serce był wysłuchiwany” – powiedział arcybiskup Mokrzycki. Przypomniał, że do tej świątyni pielgrzymował również bł. Jan Paweł II. W 2001 r. podczas uroczystej mszy św. koronował ten cudowny obraz i wręczył Maryi złotą różę. A z okazji jubileuszu 600-lecia archidiecezji lwowskiej Benedykt XVI ofiarował Matce Najświętszej swój papieski różaniec.  „Bł. Jan Paweł II jest bliski sercu każdego Polaka i każdego lwowianina, – zaznaczył lwowski metropolita. – Cieszę się, że również wasze serca dziś biją tą nadzieją, tą radością ze spotkania z Matką Najświętszą”.

Przed rozpoczęciem liturgii głos zabrał też ks. Władysław Jagustyn, dyrektor pielgrzymki: „Z imienia chrześcijanie, z nazwiska Polacy przychodzimy w Roku Wiary, by cząstkę Polski, którą mamy w sercu przyłożyć do tej wielkiej części, która tutaj ponad 700 lat trwa, żyje, pulsuje. Chcemy uczyć się wiary, wierności, miłości, nadziei”. W imieniu uczestników V Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki do Lwowa kapłan złożył podziękowanie gościnnym mieszkańcom tej ziemi, w tym także grekokatolikom.

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, który przewodniczył mszy św., w swojej homilii życzył pielgrzymom z Polski, żeby Śliczna Gwiazda Lwowa wzbogaciła ich wiarą. Z wdzięcznością wspomniał byłego biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego, który rozpoczął dzieło Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki do Lwowa i ciągle troszczył się o nią oraz złożył podziękowanie kapłanom, którzy towarzyszą pątnikom. „Z radością oczekujemy was z następnym roku – życzył na pożegnanie lwowski metropolita. – Ufam, że będzie was jeszcze więcej. Myślę, że wkrótce będzie was nie 400, ale przynajmniej tysiąc”.

Z pielgrzymami spotkał się również konsul RP we Lwowie Jan Ciećka.

Po mszy św. w katedrze lwowskiej pielgrzymi przeszli przez lwowski Rynek, dalej ulicami miasta na Cmentarz Łyczakowski.

Konstanty Czawaga

Tekst ukazał się w nr 13–14 (185–186) 16 lipca – 15 sierpnia 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X