V edycja konkursu „Indeks imienia Mariusza Kazany”

Piąta z kolei edycja konkursu „Indeks imienia Mariusza Kazany” odbyła się we lwowskiej galerii Garry Bowmana. Celem konkursu jest wyłonienie utalentowanych artystów grafików pośród adeptów Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Idea organizacji takiego konkursu powstała w 2012 roku z okazji kolejnej wystawy współczesnej grafiki polskiej we Lwowie, zaprezentowanej przez Fundację im. Mariusza Kazany. Fundacja powstała we wrześniu 2012 roku z inicjatywy Barbary Kazany, która razem córką i najbliższymi kolegami postanowiła w taki sposób uczcić pamięć małżonka Mariusza Kazany, dyrektora Protokołu Dyplomatycznego polskiego MSZ, który zginął 10 kwietnia 2010 roku w tragicznej katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Mariusz Kazana był nie tylko dyplomatą, ale też miłośnikiem i znawcą sztuki, zwłaszcza polskiej sztuki współczesnej, założycielem „Galerii Dyplomatów” w gmachu MSZ w Warszawie. Aktywnie promował sztukę polską i kulturę polską poza granicami kraju. Fundacja postanowiła i z powodzeniem kontynuuje projekty Mariusza Kazany. Opracowała również niemało nowych projektów i form popularyzacji polskiej sztuki współczesnej w wielu krajach Europy i na całym świecie (wystawy odbywały się nawet w dalekich Chinach).

Kolejną inicjatywą realizowaną od 2012 roku był „Indeks imienia Mariusza Kazany”, który powstał dzięki inicjatywie Jarosława Drozda, ówczesnego konsula generalnego RP we Lwowie i Barbary Kazany. Działalność Fundacji im. Mariusza Kazany została objęta honorowym patronatem ministra spraw zagranicznych RP oraz rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W realizacji konkursu „Indeks imienia Mariusza Kazany” udział biorą Konsulat Generalny RP we Lwowie, Akademie Sztuk Pięknych w Warszawie i we Lwowie. Głównym celem konkursu jest rozwijanie polsko-ukraińskiej współpracy kulturalnej, wymiana doświadczeń oraz promowanie młodych ukraińskich twórców utalentowanych w dziedzinie grafiki artystycznej. Zwycięzca konkursu otrzymuje nagrodę pieniężną i miesięczny staż w Warszawskiej ASP.

Pierwszą laureatką konkursu w 2012 roku została Oksana Jorysz. W 2013 roku konkurs wygrała Tatiana Ciupka, w 2014 – Katarzyna Sadowczuk, w 2015 – Andrij Lebiediew. W 2016 roku w konkursie udział wzięło 16 konkursantów. Wśród nich wyłoniono trzech najlepszych. III miejsce otrzymała Bożena Kusznir, II miejsce – Wiktoria Ihnatewicz, zaś konkurs wygrała Natalia Kaszczak, absolwentka lwowskiej ASP.

Konsul generalny Wiesław Mazur wręczył laureatce premię pieniężną, a rektor ASP w Warszawie prof. Adam Myjak zaproszenie na staż do stolicy Rzeczypospolitej. Natalia Kaszczak pochodzi z Drohobycza, rok temu skończyła studia, otrzymała dyplom magisterski i pracuje w Katedrze Grafiki i Zdobnictwa Wnętrz Akademii lwowskiej.

Konsul generalny Wiesław Mazur powiedział, że osobiście znał Mariusza Kazanę, „wspaniałego człowieka, dyplomatę, kolegę. Niezwykle jest miłe, że przez Fundację jego imienia jest możliwość promowania młodych, zdolnych ludzi, jest możliwość doskonałej współpracy między uczelniami z Polski i ze Lwowa”.

Na uroczystości obecni byli również Barbara Kazana, rektor Warszawskiej ASP Adam Myjak, rektor Lwowskiej ASP Wołodymyr Odrechiwski, profesorowie i studenci Akademii lwowskiej, pracownicy Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, członkowie lwowskich organizacji polskich, miłośnicy sztuki.

{gallery}gallery/2016/smirnow_kazana{/gallery}

Barbara Kazana podkreśliła, że „w tegorocznej V edycji konkursu gościnnie uczestniczą akademie sztuk pięknych z Łodzi, Wrocławia, Kijowa i Charkowa. W galerii Lwowskiej ASP prezentowane są grafiki konkursowe studentów ukraińskich. Wystawa prac polskich studentów z Wydziału Grafiki Warszawskiej ASP odbywa się w Pałacu Potockich we Lwowie. Szczególną ekspozycją jest projekt artystyczny Błażeja Ostoi Lniskiego. Kuratorem tej wystawy jest prof. dr hab. Agnieszka Cieślińska, która od pierwszych kroków powstania Fundacji im. Mariusza Kazany wspierała i wspiera po dzień dzisiejszy założycieli Fundacji. Profesor Błażej Ostoja Lniski również współpracuje z Fundacją od pierwszych dni jej istnienia. Ta wystawa, ta uroczystość jest kolejnym światełkiem pamięci dla Mariusza Kazany i zapaliliśmy go dziś wszyscy razem”.

Wręczeniu nagród towarzyszyła wystawa projektu artystycznego prof. Błażeja Ostoi Lniskiego z warszawskiej ASP pt. „Strategia palimpsestu”.

Swoimi wrażeniami od konkursu i wystawy prof. Lniskiego podzielili się również Adam Myjak, rektor Warszawskiej ASP, Wołodymyr Odrechiwski, rektor Lwowskiej ASP, Mieczysław Maławski, prezes Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie.

Niezwykle bogate w kolory, wyobraźnię, wytworną fantazję i oryginalne ujęcia, plansze graficzne profesora Lniskiego są dziełem wykonanym na wysokim poziomie. Po prostu nie jest możliwym ogarnąć wszystkie, wchłonąć je, ułożyć w głowie. Każde z przedstawionych dzieł trzeba studiować osobno i długo. Profesor Lniski powiedział, że pomysł jego litografii „Strategia palimpsestu” powstał podczas dorocznych wyjazdów twórczych do miejscowości Vicenzo we Włoszech. Prace prezentowane w ramach projektu „Litografia jako palimpsest” zostały również wykonane we Włoszech w „Manufakturze artystycznej Busato” w Vicenzo. To przedsiębiorstwo artystyczne powstało w 1946 roku i rozwija swoją działalność zarządzaną już przez trzecie pokolenie drukarzy z rodziny Busato. Manufaktura współpracuje z licznymi instytucjami kultury oraz Akademiami Sztuk Pięknych w Europie, uzyskała wiele nagród i wyróżnień za osiągnięcia w dziedzinie litografii i miedziorytu. Prace prezentowane na wystawie lwowskiej zostały wykonane w Manufakturze Busato na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Wystawie towarzyszy oryginalny katalog, w którym znajdujemy życiorys twórczy profesora Błażeja Ostoi Lniskiego i rozprawę naukową „Litografia jako palimpsest” włoskiego historyka sztuki Magdaleny Boffito.

Konsul Marian Orlikowski wyreżyserował cały scenariusz wręczenia nagród i bukietów czerwonych róż artystom, kuratorom i organizatorom tej wspaniałej imprezy artystycznej. Piękne kwiaty i ciepłe słowa uznania otrzymała też Anna Sydorenko, która prowadzi salon artystyczny „Galeria Garry Bowmana” i przez wszystkie lata jego istnienia współpracuje z Konsulatem Generalnym RP we Lwowie i Lwowską ASP w sprawach organizacji i aranżacji wspólnych wystaw i imprez artystycznych w tej galerii.

Jurij Smirnow
Tekst ukazał się w nr 22 (266) 29 listopada – 15 grudnia 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X