Urodziny Chopina

W warszawie ruszyła 7 edycja festiwalu „Koncerty Urodzinowe”.

Najdłuższe obchody urodzin Fryderyka Chopina trwają aż 9 dni – od 22 lutego do 1 marca, a ich uczestnicy usłyszą świetnych pianistów z Polski i zagranicy. W koncertach będą też uczestniczyli najzdolniejsi uczniowie warszawskich szkół muzycznych.

Na inauguracyjnym koncercie na Scenie Chopina, w Centralnej Bibliotece Rolniczej, przy Krakowskim Przedmieściu organizatorzy opowiadali o historii projektu, który po raz siódmy odbywa się w stolicy. Jak wiadomo, w dokumentach Fryderyka Chopina jako data urodzin podany jest dzień 22 lutego, sam kompozytor twierdził, że urodził się 1 marca. Organizatorzy postanowili wykorzystać te rozbieżności do własnego pomysłu – tak powstały najdłuższe muzyczne urodziny Fryderyka Chopina.

O niezwykłym festiwalu mówił pianista Karol Radziwonowicz: „Przychodzimy tu na recitale wielkich mistrzów, znanych z estrad światowych. Ale również przychodzimy żeby zobaczyć drogę twórczą pianisty, która zaczyna się od małych dzieci poprzez szkoły muzyczne, uczelnie, na uniwersytetach muzycznych kończąc”. Były więc popisy najmłodszych i mini-recital czternastoletniego Macieja Skrzeczkowskiego z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie.

Gwiazdą inauguracyjnego wieczoru był pianista Szymon Nehring, jedyny polski finalista na ostatnim Konkursie Chopinowskim. Uczył się u Olgi Łazarskiej w Krakowie, a obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy u prof. Stefana Wojtasa. Zagrał mazurki, walca, fantazję oraz Poloneza fis-moll op. 44, a w drugiej części wariacje Karola Szymanowskiego oraz trzy etiudy Sergiusza Rachmaninowa.

Ostatni koncert z cyklu urodzinowego odbędzie się 1 marca, wystąpi Karol Radziwonowicz z towarzyszeniem kwintetu I Solisti di Varsavia.

Imprezę organizuje Stowarzyszenie Smolna, przy współpracy Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i dzielnicy Warszawa Śródmieście. Wstęp na wszystkie imprezy i wydarzenia towarzyszące jest wolny.

Beata Kost

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X