TARAKA finalistą polskich preselekcji do Eurowizji 2016

W sobotę 5 marca zespół TARAKA z piosenką „In the Rain” powalczy w finale polskich preselekcji do Eurowizji 2016, który w tym roku odbędzie się w Sztokholmie. Transmisja konkursu na żywo w TVP1 o godz. 21:25.

Wszyscy pamiętają piosenkę „Podaj Rękę Ukrainie”, która przyniosła popularność zespołowi TARAKA, stając się jednym z hymnów „Rewolucji Godności” na Ukrainie. Później były koncerty w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, trasa koncertowa miastami i miasteczkami Ukrainy Zachodniej (współorganizatorem której wystąpił „Kurier Galicyjski”) oraz występ podczas konkursu premier na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Tym razem TARAKA z anglojęzyczną piosenką „In the Rain” będzie walczyć o reprezentowanie Polski w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji 2016 w Sztokholmie.

Do występu na festiwalu Eurowizji 2016 zespół TARAKA przygotowuje się już od września ubiegłego roku i chce, żeby było to wykonanie z przekazem, które trafi do serc Europejczyków.

„Piosenka dotyka w swojej treści powszechnego obecnie w życiu publicznym tematu imigracji i poszukiwania swojego miejsca na świecie. Zespół TARAKA nie skupia się jednak na problemie imigrantów z krajów arabskich, lecz chce pokazać problem imigracji mieszkańców krajów słowiańskich (Węgry 1956, Czechosłowacja 1968, Polska 1981 i obecnie Ukraina), zawsze powodowanych przez jeden kraj, który od lat stara się uzależnić swoich zachodnich sąsiadów” – czytamy w opisie do piosenki „In the Rain” na kanale YouTube.

Piękną wizualizację do piosenki przygotowała ukraińska artystka malująca w piasku – Marta Dmytrovych.

Podczas jednego z wywiadów, o muzyce zespołu opowiedział wokalista Karol Kus: „Wychodzę na scenę i niczego nie udaję. I to, co najważniejsze, śpiewam o prawdziwym życiu. Bo tej muzyki nie możesz okłamać, śpiewając o banialukach. To tak, jakby afroamerykański muzyk chciał oszukać bluesa. Tym właśnie dla nas, dla Słowian, jest ta muzyka. I nikt oprócz nas nie wyśpiewa za nas jej duszy”.

– Mamy nadzieję, że spodobała się wam nasza propozycja. Chcielibyśmy, aby wybór waszych faworytów był podyktowany uchem i sercem, a nie oczami. Liczymy na wasze głosy i wsparcie! – podsumował Karol Kus, lider zespołu TARAKA.

W polskich preselekcjach, które odbędą się 5 marca, zmierzą się: Aleksandra Gintrowska, Dorota Osińska, Edyta Górniak, Kasia Moś, Margaret, Michał Szpak, Napoli, Natalia Szroeder i Taraka.

{youtube}YHPjUbMrUJ8{/youtube}

Info:
Zespół TARAKA powstał w 2012 roku. Jego założycielem, pomysłodawcą i autorem piosenek jest Karol Kus. Zespół tworzą muzycy z Polski i Ukrainy.

We wrześniu 2013 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu pt. „Biała Wódka”, a już w marcu 2014 roku ukazał się drugi album pt. „Podaj Rękę Ukrainie”. To właśnie tytułowa piosenka przyniosła popularność stając się nieoficjalnym hymnem „Rewolucji Godności” na Ukrainie.

„Taraka” powróciła z nowym utworem „Yabi Dabi”, który po raz pierwszy wykonano podczas konkursu premier na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

„Taraka” – starosłowiańskie słowo, które dosłownie oznacza „tarzać się” i charakteryzuje ludzi, którzy pomimo przeszkód, zawsze dążą do swego celu. „Taraka” to słowiańska muzyka w połączeniu z elementami żydowskimi i cygańskimi.

Zespół „Taraka” tworzą:
Karol Kus – gitara, wokal
Marian Lomaha – skrzypce
Zdobysław Cezary Górski – fortepian
Roman Chraniuk – gitara basowa, kontrabas
Edward Makos – perkusja

Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X