Uroczystość Bożego Narodzenia w katedrze lwowskiej

„Warto zajrzeć do Betlejem i zobaczyć, czy my tam jesteśmy, aby już za chwilę wychodząc z tej katedry być świadkami nadziei, orędownikami pokoju i głosicielami prawdy, czyli ludźmi, w których sobie Bóg upodobał” – pouczał przewodnicząc mszy pasterskiej w katedrze lwowskiej arcybiskup Mieczysław Mokrzycki.

Lwowski metropolita wezwał licznie zgromadzonych wiernych by zatrzymali się wraz z pasterzami w Betlejem, aby porównać naszą ufność w Opatrzność Bożą z ufnością Maryi i Józefa.

– Oni ofiarowali Bogu swoje życie. Oni oddali Mu każdy dzień, aby mógł przez nich działać. Warto w naszym lwowskim Betlejem zapytać: a czy my potrafimy czynić tak jak Oni? Odpowiadając, życzmy sobie abyśmy umieli ofiarować nasze ręce Synowi Bożemu, aby mógł nimi czynić dobro. Życzmy sobie, abyśmy oddali Bogu nasze nogi, aby mógł dojść do każdego potrzebującego. Życzmy sobie, abyśmy potrafili oddać swój głos Chrystusowi, aby mógł przez nas głosić prawdę o zbawieniu, przebaczeniu i sprawiedliwości – wzywał lwowski hierarcha.

W homilii wygłoszonej w uroczystość Bożego Narodzenia arcybiskup Mieczysław Mokrzycki podkreślił, że wielkim darem Bożego Narodzenia jest dar pokoju.

– Nabiera on szczególnego znaczenia, kiedy ciągle trwa niesprawiedliwy konflikt na Wschodzie Ukrainy – powiedział llwowski metropolita. – Spowodował on, że w wielu domach zabrakło przy wigilijnym stole kogoś bliskiego. W niejednej rodzinie puste miejsce stało się symbolem tęsknoty za upragnionym pokojem i powrotem ojców i synów z frontu. W wielu domach to puste miejsce przypomina o utracie kogoś bliskiego i pytaniach dzieci, gdzie jest tatuś i kiedy wróci lub dlaczego jest chory i kaleki. Dlatego znów spoglądając na Bożą Dziecinę prosimy z ufnością i wiarą: zachowaj nas od dalszych działań wojennych, przywróć pokój i nadzieję szczęśliwego życia. Trzymając w dłoniach opłatek, symbol niewinności, czystości i jedności, wzbudźmy w sobie pragnienie zaniesienia miłości tam, gdzie jest nienawiść, wybaczenia tam, gdzie panuje krzywda, jedności tam, gdzie panuje zwątpienie, nadziei tam, gdzie panuje rozpacz; światła tam, gdzie panuje mrok, radości tam, gdzie panuje smutek.

Życzenia świąteczne lwowskim katolikom złożyli obecni na pasterce lwowski greckokatolicki arcybiskup Igor Woźniak i jego biskup pomocniczy Wołodymyr Hruca oraz metropolita lwowski i sokalski Dymytrij Rudiuk z Prawosławnej Cerkwi Ukrainy.

W ostatnich dniach przed świętami arcybiskup Mieczysław Mokrzycki podzielił się opłatkiem z ubogimi w ośrodku Caritas-Spes archidiecezji lwowskiej i w przytulisku dla bezdomnych przy ul. Mazepy 46a, które prowadzą albertyni.

Konstanty Czawaga
Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2019/pasterka2019{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X