Rzeszów i Truskawiec – miasta partnerskie Fot. Łesia Bodnar

Rzeszów i Truskawiec – miasta partnerskie

Polskie miasto Rzeszów, stolica województwa podkarpackiego, stało się nowym partnerem uzdrowiska Truskawiec w obwodzie lwowskim.

Umowę o partnerstwie i współpracy podpisano 11 grudnia w Truskawcu w Muzeum Mychajły Biłasa, mistrza sztuki. Jest to miejsce bardzo symboliczne, albowiem w czasie II RP ten drewniany gmach zbudowany w stylu zakopiańskim to willa Goplana, należąca wówczas do właściciela Truskawca i burmistrza Drohobycza Rajmunda Jarosza. I niejeden wybitny mąż stanu Polski gościł w tych ścianach, nie mówiąc już o prezydentach i ambasadorach państw zagranicznych.

Dokument o partnerstwie między Truskawcem i Rzeszowem został podpisany przez burmistrza Truskawca Andrzeja Kulczyńskiego i zastępcę prezydenta Rzeszowa Stanisława Sienkę. W ceremonii podpisania ważnego porozumienia dwustronnego wzięli udział szefowie sanatoriów Truskawca, członkowie rady miasta, elity edukacyjne, członkowie delegacji niemieckiego partnera Truskawca – Ziemi Wathlingen w Dolnej Saksonii.

Przed podpisaniem dokumentu o współpracy Stanisław Sienko i Andrzej Kulczyński krótko opowiedzieli o drodze ku porozumieniu.

– Historia naszej dzisiejszej umowy jest bardzo krótka. Gdy otrzymaliśmy propozycję podpisania umowy partnerskiej z uzdrowiskiem Truskawiec, to bez zastanowienia podjęliśmy taką decyzję. Rada miasta jednogłośnie (a mamy 25 radnych) podjęła decyzję o podpisaniu tej umowy. Miasto Rzeszów jest miastem wojewódzkim, liczy 220 tysięcy mieszkańców, mamy 50 tysięcy studentów. Dwie godziny drogi – i już jesteśmy tutaj, w Truskawcu. Jesteśmy zauroczeni waszym pięknym miastem, pięknie to miasto się rozwija. Widzimy tutaj budowę, a jeżeli coś się buduje, to świadczy to o rozwoju. Po podpisaniu umowy ustalimy kierunki naszej współpracy i ich szczegóły – powiedział zastępca prezydenta Rzeszowa Stanisław Sienko. On też przekazał najserdeczniejsze pozdrowienia dla miasta Truskawiec i jego władz samorządowych od prezydenta Rzeszowa dra h.c. Tadeusza Ferenca.

Natomiast Andrzej Kulczyński nawiązał do czasów II RP, gdy Truskawiec kilkakrotnie był nagradzany złotym medalem jako najlepsze uzdrowisko w Polsce. Tu tętniło życie towarzyskie, tu przybywały polskie elity polityczne, literackie, sportowe, zawodowe, tu organizowano wyścigi, konferencje, bale, wystawy. Po 1939 roku życie towarzyskie Truskawca obumarło, a po 1945 w najsłynniejszym polskim uzdrowisku utworzono kołchoz im. Szewczenki. W kościele, gdzie występował Jan Kiepura, umieszczono skład soli, a w willach zamieszkali „kulturalni” sowieci.

Po roku 1991 kontakty Truskawca z Polską zaczęto odnawiać. Teraz Truskawiec jest najpopularniejszym ukraińskim kurortem wśród Polaków. W latach 2010–2015 na leczenie i wypoczynek przyjeżdżało tu nie więcej niż półtora tysiąca obywateli Polski co roku, natomiast w 2016 gości z Polski było już 4,2 tys., w 2017 – 11,3 tys., w 2018 – 20,3 tys. Tylko w ciągu 9 miesięcy 2019 roku w Truskawcu na leczeniu sanatoryjnym było 18,8 tys., oczekuje się, że do końca roku ta liczba wzrośnie do 25 tys. Kuracjusze z Polski stanowią lwią część zagranicznych gości Truskawca.

Rzeszów – trzynaste miasto partnerskie Truskawca w Polsce. Pierwszą była Limanowa, potem Jasło, Działdowo, powiat Sanocki, gmina Rymanów, gmina Kołobrzeg, gmina Zaklików, Horyniec-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Dębica, Uniejów, Świnoujście. Podpisana jest też umowa o partnerstwie Truskawca z Fundacją „Ludzie. Umiejętności. Kultura”. Zaplanowane jest podpisanie umowy o partnerstwie z Ustrzykami Dolnymi i z miastem Sanokiem (z powiatem Sanockim współpraca trwa już wiele lat).

Truskawiec dla Rzeszowa stał się czwartym ukraińskim miastem partnerskim po Lwowie, Iwano-Frankiwsku (dawnym Stanisławowie) i Łucku. Liczący 220 tys. mieszkańców Rzeszów ma współpracę z miastami partnerskimi w różnych krajach, w tym w Chinach.

Podczas ceremonii podpisania umowy o partnerstwie głos zabrali: deputowany Lwowskiej Rady Obwodowej, dyrektor generalny sanatorium „Dnipro-Beskid” w Truskawcu Ołeksandr Czebanenko, rektor Drohobyckiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki Nadija Skotna, docent katedry historii tejże uczelni Iwanna Łuczakiwska, dyrektor Centrum Międzynarodowego „Europejska integracja Ukrainy” Iwan Ceheńko, przedstawiciel samorządu Ziemi Wathlingen (Republika Federalna Niemiec) Roland Daner.

Po ceremonii podpisania umowy o partnerstwie między Truskawcem i Rzeszowem występ ludowego zespołu instrumentów ludowych „Hałyczany” Domu Ludowego Truskawca poprzez śpiew kolęd przypomniał o nadchodzących świętach Bożonarodzeniowych.

Włodzimierz Kluczak
Tekst ukazał się w nr 23-24 (339-340), 20 grudnia – 16 stycznia 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X