Uroczystość Bożego Ciała i procesja we Lwowie Procesja Bożego Ciała we Lwowie, fot. Maria Basza

Uroczystość Bożego Ciała i procesja we Lwowie

3 czerwca z okazji Uroczystości Bożego Ciała, którą obchodzimy od niedawna na Ukrainie w niedzielę, o godz. 11:00 mszy świętej w Bazylice Metropolitalnej we Lwowie na zaproszenie arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego przewodniczył biskup Piotr Libera z Płocka.

– Manifestacją katolickości Lwowa jest dzisiejsza uroczystość i procesja Bożego Ciała, w której jednoczą się wszystkie lwowskie parafie i kościoły obrządku łacińskiego – powiedział w homilii biskup Libera. Po mszy świętej razem z metropolitą lwowskim oraz jego biskupem pomocniczym Leonem Małym poprowadzili uroczystą procesję ulicami miasta. Procesja przeszła od katedry do kościoła św. Marii Magdaleny, zatrzymując się na modlitwie przy pięciu ołtarzach, które zostały zainstalowane przed Bazyliką Wniebowzięcia NMP, figurą Matki Boskiej na prospekcie Swobody, przy wejściu do parku Iwana Franki, od skrzyżowania przy ulicy Uniwersyteckiej, w pobliżu wyjścia z parku im. Iwana Franki na ulicy Kameniariw i przy głównym wejściu do kościoła św. Marii Magdaleny.

W tym roku katolicy modlili się również razem z ojcami bazylianami z Kościoła obrządku bizantyńskiego i przedstawicielami Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Uroczystość upiększyła orkiestra dęta z Kraczkowej (Polska).

Biskup Libera podziękował wszystkim obecnym za udział w uroczystości, przypomniał, że rok temu arcybiskup Mieczysław Mokrzycki poprowadził procesję Bożego Ciała w Płocku. Arcybiskup Mokrzycki również podziękował wszystkim obecnym i powiedział, że mamy za co dziękować w tym roku Panu Bogu: w pobliżu miasta kontynuujemy budowę nowych świątyń w Brzuchowicach i w Zimnej Wodzie. Otrzymaliśmy pozwolenie na budowę klasztoru dla sióstr benedyktynek, rozpoczęliśmy budowę kościoła pw. św. Jana Pawła II przy ul. Stryjskiej.

Metropolita wyraził nadzieję, że świątynia św. Marii Magdaleny jeszcze w tym roku zostanie ostatecznie oddana katolikom.

Konstanty Czawaga

Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2018/czawaga_bozecialo{/gallery}

Więcej zdjęć z Uroczystości tu: Procesja Bożego Ciała we Lwowie, fot. Maria Basza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X