Uroczystości odpustowe w Złoczowie

Uroczystości odpustowe w Złoczowie

Przygotowanie do odpustu w parafii Wniebowzięcia NMP w Złoczowie było poprzedzone tygodniowymi rekolekcjami oazowymi prowadzonymi przez misyjny zespół „Wschód” pod patronatem zgromadzenia warszawskiej prowincji oo. redemptorystów. Rekolekcje były prowadzone dla dzieci i młodzieży, ale chętnie uczestniczyły w nich też osoby dorosłe.

Wreszcie, po przygotowaniach duchowych i zewnętrznych parafii, w środę 15 sierpnia br. nastąpił oczekiwany dzień odpustu parafialnego. O godz. 8:00 przybyli do świątyni pierwsi parafianie. Potem różaniec, prymaria, nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, adoracja Najświętszego Sakramentu i uroczysta suma, której przewodniczył ks. Prałat Józef Legowicz, obecny proboszcz par. św. Wawrzyńca w Żółkwi. On też wygłosił okolicznościowe kazanie, w którym przypomniał o radosnym przesłaniu uroczystości. Uświadomił wszystkim uczestnikom święta o naszym powołaniu do życia w chwale nieba, w której już z duszą i ciałem uczestniczy Matka Boża. Przypomniał o posłudze i świadectwie życia ks. bpa Jana Cieńskiego, którego znał osobiście.

Odpustową Mszę św. koncelebrowało 13 kapłanów z kościoła i cerkwi greckokatolickiej (przeor ojców bazylianów w Złoczowie, proboszcz greckokatolickiej parafii wsi Woroniaki) z Ukrainy, Polski i Słowacji. Był obecny kapłan przedstawiciel dziekana złoczowskiego kościoła prawosławnego. Kilku kapłanów pełniło posługę konfesjonału. Niestety, zabrakło w tym roku kapłanów z greckokatolickiej parafii p.w. M. Czerneckiego, kapłana i męczennika.

Całe, bardzo liczne, zgromadzenie eucharystyczne, pomimo deszczu, który z przerwami trwał już czwarty dzień, powitał na początku odpustowej sumy ks. proboszcz parafii. Serdecznie pozdrowił wszystkich przybyłych gości, pielgrzymów z okolicznych wiosek i z Polski, przedstawicieli władzy miejskiej i rejonowej z kapłanami na czele. Schola parafialna swym śpiewem nadała bardzo podniosłego i uroczystego charakteru uroczystościom.

Po uroczystej procesji i poświęceniu ziół, kwiatów i wianków nastąpiło podziękowanie dla wszystkich uczestników uroczystości: pielgrzymów, gości, kapłanów, w tym złożenie życzeń dla szanownych jubilatów: ks. prałata Józefa Legowicza, który obchodzi 60. swoje urodziny (brylantowy jubileusz), ks. Edwarda Mackiewicza (Zgromadzenie Salezjanów), który obchodzi 25-lecie Kapłaństwa (srebrny jubileusz) oraz o. Mychaiła Smolińskiego, administratora parafii greckokatolickiej na Woroniakach, który obchodzi swoje 50. urodziny (złoty jubileusz).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X