Uroczystości odpustowe w Złoczowie

Uroczystości odpustowe w Złoczowie

Przygotowanie do odpustu w parafii Wniebowzięcia NMP w Złoczowie było poprzedzone tygodniowymi rekolekcjami oazowymi prowadzonymi przez misyjny zespół „Wschód” pod patronatem zgromadzenia warszawskiej prowincji oo. redemptorystów. Rekolekcje były prowadzone dla dzieci i młodzieży, ale chętnie uczestniczyły w nich też osoby dorosłe.

Wreszcie, po przygotowaniach duchowych i zewnętrznych parafii, w środę 15 sierpnia br. nastąpił oczekiwany dzień odpustu parafialnego. O godz. 8:00 przybyli do świątyni pierwsi parafianie. Potem różaniec, prymaria, nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, adoracja Najświętszego Sakramentu i uroczysta suma, której przewodniczył ks. Prałat Józef Legowicz, obecny proboszcz par. św. Wawrzyńca w Żółkwi. On też wygłosił okolicznościowe kazanie, w którym przypomniał o radosnym przesłaniu uroczystości. Uświadomił wszystkim uczestnikom święta o naszym powołaniu do życia w chwale nieba, w której już z duszą i ciałem uczestniczy Matka Boża. Przypomniał o posłudze i świadectwie życia ks. bpa Jana Cieńskiego, którego znał osobiście.

Odpustową Mszę św. koncelebrowało 13 kapłanów z kościoła i cerkwi greckokatolickiej (przeor ojców bazylianów w Złoczowie, proboszcz greckokatolickiej parafii wsi Woroniaki) z Ukrainy, Polski i Słowacji. Był obecny kapłan przedstawiciel dziekana złoczowskiego kościoła prawosławnego. Kilku kapłanów pełniło posługę konfesjonału. Niestety, zabrakło w tym roku kapłanów z greckokatolickiej parafii p.w. M. Czerneckiego, kapłana i męczennika.

Całe, bardzo liczne, zgromadzenie eucharystyczne, pomimo deszczu, który z przerwami trwał już czwarty dzień, powitał na początku odpustowej sumy ks. proboszcz parafii. Serdecznie pozdrowił wszystkich przybyłych gości, pielgrzymów z okolicznych wiosek i z Polski, przedstawicieli władzy miejskiej i rejonowej z kapłanami na czele. Schola parafialna swym śpiewem nadała bardzo podniosłego i uroczystego charakteru uroczystościom.

Po uroczystej procesji i poświęceniu ziół, kwiatów i wianków nastąpiło podziękowanie dla wszystkich uczestników uroczystości: pielgrzymów, gości, kapłanów, w tym złożenie życzeń dla szanownych jubilatów: ks. prałata Józefa Legowicza, który obchodzi 60. swoje urodziny (brylantowy jubileusz), ks. Edwarda Mackiewicza (Zgromadzenie Salezjanów), który obchodzi 25-lecie Kapłaństwa (srebrny jubileusz) oraz o. Mychaiła Smolińskiego, administratora parafii greckokatolickiej na Woroniakach, który obchodzi swoje 50. urodziny (złoty jubileusz).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X