Uroczystość Bożego Ciała we Lwowie (Fot. Konstanty Czawaga)

Uroczystość Bożego Ciała we Lwowie

W niedzielę, 22 czerwca, arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki przewodniczył obchodom uroczystości Bożego Ciała. W bazylice metropolitalnej zgromadzili się katolicy ze wszystkich parafii Lwowa oraz pielgrzymi z Polski.

W homilii metropolita lwowski wzywał do naśladowania Chrystusa, do udziału w modlitwie w intencji pokoju na Ukrainie. „Ostatnie tygodnie tak bardzo są naznaczone cierpieniem – mówił hierarcha. – Przybywa ofiar i coraz częściej słychać płacz, rozpacz. Naszą jedyną bronią jest modlitwa. Nie tylko za ofiary śmiertelne i rannych, ale i za wrogów, którzy odważyli się strzelać do swoich braci. Aby się nawrócili i żałując swoich czynów poprosili o przebaczenie. Proszę was o taką modlitwę, nie tylko tutaj i nie tylko dzisiaj”.

Tradycyjnie procesja Bożego Ciała przeszła do czterech ołtarzy, ustawionych przed bazyliką metropolitalną, figurą Matki Bożej w centrum miasta i w parku Franki (były park Kościuszki). Podziękowania dla wszystkich uczestników procesji arcybiskup Mieczysław Mokrzycki wygłosił przed kościołem św. Marii Magdaleny.

Abp. Mokrzycki poinformował, że 28 czerwca odbędą się obchody 600. lecia urodzin św. Jana z Dukli, patrona miasta Lwowa. „Może z tej okazji, jeśli Rada Miejska da nam pozwolenie, to postawimy na kolumnie statuę św. Jana z Dukli – powiedział metropolita. – Statua jest już gotowa tylko jeszcze pozwolenie… I ufamy, i módlmy się o to, aby ona wróciła na swoje miejsce. Dlatego zapraszam was, żebyśmy tak licznie byli w ten dzień tak jak dzisiaj. Jest okazja abyśmy znowu zamanifestowali swoją wiarę, żebyśmy dalej prosiliśmy tego Jana z Dukli, który jest patronem Lwowa, aby dalej tym miastem się opiekował”.

Konstanty Czawaga

Galeria zdjęć: Uroczystość Bożego Ciała we Lwowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X