Uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja we Lwowie

Obchody 226. rocznicy Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się we Lwowie tradycyjnym złożeniem kwiatów pod pomnikiem Adama Mickiewicza.

Po odśpiewaniu hymnów Polski i Ukrainy zastępca ambasadora RP w Kijowie Jacek Żur, zastępca konsula generalnego RP we Lwowie Katarzyna Sołek, konsul Marian Orlikowski wraz z pracownikami Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, szkoły, towarzystwa i organizacje polskie ze Lwowa i obwodu lwowskiego m.in. z Mościsk, Sambora, Drohobycza, Brodów, Łanowic, Strzałkowic, a także delegacje z Polski, w tym z Bytomia, Wrocławia, Opola, Katowic, Gliwic, Rzeszowa, Przemyśla złożyły wieńce pod pomnikiem Adama Mickiewicza.

{youtube}_8IZTFv6Shc{/youtube}

– Bardzo się cieszę, że wasza pamięć o tym święcie, o tym dniu jest we Lwowie żywa i mocna. Cieszę się, że mogę być z wami. Życzę wszystkim przeżycia tego święta w dobrej i pięknej atmosferze – powiedział Jacek Żur.

Następnie uczestnicy obchodów w asyście lwowskiej orkiestry „Surmy Hałyczyny” udali się do pomnika Tarasa Szewczenki, gdzie również odśpiewano hymny narodowe obu państw i złożono kwiaty.

– Moją radość potęguje ten fakt, że zawsze tak nie było. Nie mogliśmy jeszcze 30 czy nawet 20 lat temu tak uroczyście i oficjalnie świętować nasze ojczyste święto, nie mogliśmy się zgromadzić, a dzisiaj jest to możliwe – ze wzruszeniem wspomina Ewelina Hrycaj-Małanicz, prezes Uniwersytetu III Wieku we Lwowie.

– Od kilku lat gromadzimy się przy pomniku naszego wieszcza, demonstrując swoją obecność we Lwowie. Nasza społeczność działa w różnych dziedzinach, przede wszystkim w zachowaniu pamięci historycznej, jak również chcemy przekazać naszej młodzieży to, co otrzymaliśmy od naszych przodków – podkreślił Janusz Balicki, prezes Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi.

Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2017/3_maj_czawaga{/gallery}

Prezes TKPZL w Drohobyczu Adam Aużecki powiedział:
– U nas, w Drohobyczu obchodzone są również uroczystości trzeciomajowe, w tym tradycyjnie odprawiana jest uroczysta msza święta w kościele św. Bartłomieja, a także są składane wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Bardzo się cieszę, że mogliśmy być dzisiaj na uroczystościach we Lwowie z głównym zarządem naszego towarzystwa i świętować wspólnie ze wszystkimi.

– Dzisiaj jest szczególne święto – rocznica Konstytucji 3 Maja oraz Królowej Polski. Będąc we Lwowie każdorazowo jestem zadziwiony i też dumny, że jestem Polakiem. Jednocześnie jestem podbudowany postawą Polaków tutaj, we Lwowie i na całej Ukrainie, na dawnych Kresach, którzy wbrew wszystkiemu, przeciw losowi, pielęgnują i kultywują tradycje polską, narodowość i swoją tożsamość – zaznaczył Zbigniew Saganowski, wiceprezes Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej we Wrocławiu.

Po uroczystym przemarszu ulicami Lwowa w bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, a także święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, której przewodniczył bp Leon Mały.

W czasie homilii biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej powiedział o tym, że katedra lwowska jest wyjątkowym miejscem, gdzie w szczególny sposób była zanoszona modlitwa oddania się Matce Bożej. – Król Jan Kazimierz w tej katedrze oddał pod Jej wstawiennictwo te ziemie, ziemie korony polskiej. To znaczy, że nawet te tereny skąd ja pochodzę – ziemię Baru, gdzie formowała się również konfederacja barska, która przyczyniła się do Konstytucji 3 Maja – też zostały oddane pod opiekę Matki Bożej – dodał bp Mały. – Na podstawie uroczystego aktu króla Jana Kazimierza z 1656 roku, dzisiaj możemy powiedzieć, że Ukraina również została oddana pod opiekę Matki Bożej – wywnioskował hierarcha.

Na zakończenie zastępca konsula generalnego RP we Lwowie Katarzyna Sołek podziękowała wszystkim za udział w uroczystościach:

– Nasza obecność w tym miejscu jest wyrazem patriotyzmu, jak również przywiązania do polskości i bogatych tradycji narodowych. 3 Maja jest dniem naszej dumy narodowej, wielkiego optymizmu. Właśnie dzisiaj uroczyście demonstrujemy swoje przywiązanie do historii, z której chcemy czerpać wszystko to, co szlachetne i najlepsze – powiedziała wicekonsul Katarzyna Sołek. – Bez względu na to czy żyjemy w Polsce, czy poza jej granicami, w tym również tutaj, na Ukrainie, dbając o polskie tradycje i kulturę stajemy się kontynuatorami wartości oraz idei wyznawanych przez ojców konstytucji 3 maja. Niech ten dzień radosnego świętowania będzie inspiracją także do dalszej pracy na rzecz Ojczyzny – podsumowała.

Anna Gordijewska, Eugeniusz Sało

Fot. Anna Gordijewska
{gallery}gallery/2017/gordijewska_3_maja{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X