Uroczysta akademia w Równem

12 listopada 2017 roku w siedzibie Towarzystwa Kultury Polskiej im. Władysława Reymonta w Równem odbyła się uroczysta akademia i koncert pieśni patriotycznych z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Uroczystość otworzył Władysław Bagiński, prezes Towarzystwa, który przywitał licznie zgromadzonych członków Towarzystwa i zaproszonych gości, księdza Tomasza Czopora i siostrę Henrykę z parafii św. apostołów Piotra i Pawła.

Montaż słowno-muzyczny wykonała młodzież z polskiej szkoły, działajacej przy Towarzystwie Kultury Polskiej pod opieką Elżbiety Piotrowskiej, nauczycielki języka polskiego skierowananej przez ORPEG do pracy w Równem. Była to wyjątkowa lekcja historii połączona ze śpiewem pieśni patriotycznych. Pokazywała ona trudną drogę Polaków do wolności, utrwalając ważne dla naszej historii daty i wydarzenia oraz w symboliczny sposób pokazując odzyskanie wolności przez Polskę. Troje narratorów: Daniel Kuczyński, Marta Bagińska, Alina Kułybczuk, zachowując godną postawę, przekazywało cenną wiedzę historyczną, którą starsi odświeżyli w pamięci, a młodzi widzowie słuchali z przejęciem. Dźwięczny głos recytatora Mikołaja Krawcowa sprawił, że serca wszystkich słuchaczy zaczęły bić mocniej. Nie można było pozostać obojętnym na słowa poety: „Do broni! Bracia, do broni!… z popiołów Feniks nowy powstał lud – błogosław Panie”.

W programie uroczystości udział wzięli: zespół wokalno-instrumentalny „Przyjaźń” pod kierownictwem Michała Nazarenki, zespół artystyczny „Wesoły Wieczór” pod kierownictwem Swietłany Gemberg, zespół młodzieżowy „Faustyna”, którym kieruje Andżelika Fedorowa.

To były wspaniałe występy na wysokim poziomie, ale też niezwykła lekcja historii, ubogacona multimedialną prezentacją obrazów bitew, portretów przywódców, powstań, pocztów. Dzięki pieśniom łączącym wszystkie pokolenia, plastycznym dziełom sztuki, pięknej scenografii w jasnej, estetycznie udekorowanej sali uroczystość na długo zapadnie nam w pamięci.

Utalentowana młodzież, utrzymując od początku do końca wysoki poziom artystyczny, zasłużyła na serdeczne słowa podziękowania i głośne brawa publiczności.

Władysław Bagiński
prezes Towarzystwa Kultury Polskiej im. Władysława Reymonta w Równem
{gallery}gallery/2017/rowne_11listopada{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X