Pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Niżankowicach

W sobotę, 7 października, w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Niżankowicach odbyła się msza św. odpustowa, po niej nabożeństwo z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, a o godz. 14:00 wszyscy wierni włączyli się do ogólnopolskiej „Modlitwy Różaniec do Granic”.

We mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Pichura z Pantalowic k/Jarosławia i modlitwie różańcowej uczestniczyło ośmiu księży z kresowych kościołów i jeden greckokatolicki duchowny z Sambora. Modlono się o pokój w Polsce i na świecie, zakończenie wojny na Ukrainie i za ofiary ludobójstwa w 1941 r. w Lacku i Dobromilu.

Miejscową, nieliczną już polską rzymskokatolicką wspólnotę z ks. proboszczem Andrzejem Rogóżem reprezentowało 10 osób. Pielgrzymami z Polski były osoby z Przemyśla i okolic, Przeworska i Kosiny k/Łańcuta oraz Nowej Sarzyny. Wielu z nich przyszło podziękować Matce Bożej za uzdrowienie. W drodze powrotnej, idąc ulicą Adama Mickiewicza do granicy w Malhowicach, pielgrzymi odmawiali różaniec. Już gdy byli na granicy, na niebie ukazała się wymowna tęcza.

Pielgrzymka rowerowa „Pamięci Ofiar Golgoty Lacka i Dobromila”
Przy okazji otwarcia granicy z okazji odpustu w sanktuarium w Niżankowicach odbyła się rowerowa pielgrzymka do Lacka i Dobromila. Pomimo porannego deszczu w pielgrzymce rowerowej uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu: Janusz Sorocki, Marek Rusinowski, Marian Radlak, Krzysztof Kocyła i Jacek Klimczak z Jarosławia. W Dobromilu przy budynku dawnego więzienia, gdzie w czerwcu 1941 r. sowieccy enkawudziści zamordowali Polaków, Ukraińców i Romów, rowerzyści zapalili biało-czerwone znicze i złożyli biało-czerwone róże. W tym więzieniu zamordowany został m.in. prezydent Przemyśla Władysław Baldini.

W drodze powrotnej rowerzyści zapalili znicze i złożyli kwiaty na pomniku nad dawnym szybem kopalni soli w Lacku, gdzie enkawudziści zamordowali Polaków i Ukraińców, a po wkroczeniu do Lacka wojsk niemieckich, Niemcy zamordowali Żydów.

Udział pielgrzymów pieszych w odpuście w sanktuarium w Niżankowicach, „Modlitwie Różańcowej do Granic”, a nawet poza obecną granicą, oraz rowerowa pielgrzymka „Pamięci Ofiar Golgoty Lacka i Dobromila” były możliwe dzięki uprzejmości Straży Granicznej i Urzędu Celnego Polski i Ukrainy, którym w imieniu ks. Andrzeja Rogóża – proboszcza sanktuarium w Niżankowicach oraz wszystkich pielgrzymów serdecznie dziękuję.

Stanisław Szarzyński
organizator pielgrzymki
{gallery}gallery/2017/szarzynski{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X