Upamiętnienie Sojuszu Piłsudski – Petlura w Żytomierzu

Upamiętnienie Sojuszu Piłsudski – Petlura w Żytomierzu

6 października br. w centrum Żytomierza, na fasadzie budynku kina „Ukraina” odsłonięto tablicę upamiętniającą sojusz marszałka Józefa Piłsudskiego i atamana Symona Petlury. 

W foyer kina umieszczono również brązową płaskorzeźbę Józefa Piłsudskiego. Organizatorem przedsięwzięcia jest Zjednoczenie Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie, przy wsparciu Fundacji „Wolność i Demokracja”.

W uroczystości udział wzięli: Karol Jazowski, przedstawiciel Ambasady RP w Kijowie, konsul Wojciech Mrozowski z Konsulatu Generalnego RP w Winnicy, prof. Bohdan Hud’ z Uniwersytetu Lwowskiego, Antoni Stefanowicz, prezes Związku Polaków na Ukrainie, Jerzy Wójcicki, prezes Stowarzyszenia „Kresowiacy” i redaktor naczelny „Słowa Polskiego” w Winnicy, Jurij Rudnicki, publicysta z Kijowa. W uroczystości również uczestniczyli przedstawiciele organizacji polskich w Żytomierzu, uczniowie, studenci oraz mieszkańcy miasta.

– Dzisiaj uroczyście odsłaniamy tablicę poświęconą sojuszowi Piłsudskiego i Petlury w 1920 roku. To jest bardzo ważne i aktualne, bo teraz również walczymy z rosyjską agresją, tak jak 95 lat temu. – powiedziała Natalia Kostecka-Iszczuk, prezes Zjednoczenia Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie. – Chcemy żeby młodzież i mieszkańcy Żytomierza dowiedzieli się o współpracy Polaków i Ukraińców, którzy ramie w ramie walczyli o niepodległość swoich krajów.

Fot. Eugeniusz Sało

– Szczególnie cieszy mnie, że obecna na tej uroczystości jest młodzież ukraińska. To właśnie młodym ludziom, w trudnych chwilach dla Ukrainy, powinniśmy pokazywać te momenty wspólnej historii. Ta przeszłość jest bardzo ważna dla obecnej teraźniejszości, dla sojuszu Polski i Ukrainy – zaznaczył Karol Jazowski, przedstawiciel Ambasady RP w Kijowie.

– To jest piękna inicjatywa, bo Ukraińcy dowiadują się więcej o Petlurze i Piłsudskim, o sojuszu polsko-ukraińskim w 1920 roku – powiedział Antoni Stefanowicz, prezes Związku Polaków na Ukrainie.

Fot. Eugeniusz Sało

– Powinniśmy nadal wspólnie otwierać tę historię i pamiętać, że było coś w tej historii co nas łączyło. Wspólnie walczyliśmy o naszą i waszą wolność. Przecież wspólnie stawiliśmy czoła inwazji bolszewizmu w całej Europie. I właśnie takie wydarzenie jak dzisiaj w Żytomierzu są wyjątkowo ważne – powiedział prof. Bohdan Hud’ z Uniwersytetu Lwowskiego.

– Na tej tablicy widzimy razem orła legionowego i tryzub ukraiński. To jest symboliczne, bo to jest to czego Moskwa się dzisiaj najbardziej boi. Dlatego musimy zadbać o to braterstwo, tak jak kiedyś zadbali o to nasi przodkowie – podsumował Jurij Rudnicki, publicysta z Kijowa.

Fot. Eugeniusz Sało

W trakcie uroczystości została również otwarta wystawa „Za naszą i waszą wolność” oraz odbyła się prezentacja filmu „Trudne braterstwo” w reżyserii Jerzego Lubacha, który pokazuje historię sojuszu polsko-ukraińskiego 1920 roku w celu przeciwstawienia się bolszewizmu.

Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X