Unijny szczyt poświęcony sytuacji na Ukrainie

Unijny szczyt poświęcony sytuacji na Ukrainie

W Brukseli rozpoczęło się spotkanie przywódców krajów UE poświęcone sytuacji na Ukrainie i rosyjskim działaniom wojskowych na Krymie.

Przywódcy mają zastanowić się nad odpowiedzią na działania Rosji, w tym nad ew. sankcjami, podkreślali też konieczność dialogu.

Premier Donald Tusk wziął udział przed szczytem w posiedzeniu przedstawicieli państw członkowskich Grupy Wyszehradzkiej. Rozmawiał też z liderami Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji i Niemiec – krajami, które w środę spotkały się w Paryżu i starają się o odnowienie dialogu ukraińsko-rosyjskiego.

Spotkanie przywódców rozpoczyna się spotkaniem szefów państw i rządów z ukraińskim premierem Arsenijem Jaceniukiem.

Decyzja o zwołaniu nadzwyczajnego unijnego szczytu zapadła w poniedziałek. Ministrowie spraw zagranicznych UE na nadzwyczajnym spotkaniu potępili wówczas agresję Rosji na Krymie, zażądali wycofania rosyjskich sił do baz i zagrozili zamrożeniem rozmów z Rosją o liberalizacji wizowej i o nowej umowie UE-Rosja, a także wprowadzeniem sankcji wizowych oraz finansowych wobec osób odpowiedzialnych za akty agresji wobec Ukrainy. Zapadła również decyzja o wstrzymaniu przez kraje UE przygotowań do szczytu G8, planowanego na czerwiec w rosyjskim Soczi.

Do ustanowienia sankcji potrzebna jest jednak jednomyślność wszystkich 28 krajów Unii. Może się to okazać trudne do zrealizowania ze względu na bliskie relacje gospodarcze, jakie łączą niektóre państwa unijne z Rosją.

Z Brukseli Julita Żylińska i Agnieszka Szymańska

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X