Ukraińskie władze obiecują pieniądze na odnowienie kościoła pw. św. Mikołaja w Kijowie

Ukraińskie władze obiecują pieniądze na odnowienie kijowskiego kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja. Rzymskokatolicka neogotycka świątynia zbudowana na początku XX wieku jest w opłakanym stanie. Odnowienia potrzebuje zwłaszcza bogato zdobiona fasada kościoła. Miejscowa wspólnota katolicka stara się o zwrot kościoła.

Środki na restaurację kościoła św. Mikołaja zapowiedział minister kultury Ukrainy Wołodymyr Borodianski. Jak podkreślił, w budżecie na 2020 rok na remont fasady kościoła przeznaczono 50 milionów hrywien. Jest to równowartość około 8 milionów złotych. O odnowienie kościoła, zwłaszcza rzeźbionych elementów fasady apelowali niejednokrotnie przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego, ale też kijowscy konserwatorzy i historycy sztuki. W ostatnimi czasie z fasady świątyni zaczęły odpadać zdobienia.

Mimo prób odzyskania świątyni przez katolików kościół znajduje się w posiadaniu Ministerstwa Kultury, które wykorzystuje go jako salę koncertową. Wierni mogą modlić się w kaplicy w piwnicy świątyni. Kościół św. Mikołaja został zbudowany w 1909 roku dzięki datkom kijowskiej społeczności katolickiej, w której dominowali Polacy, według projektu znanego architekta – Polaka Władysława Horodeckiego.

Źródło: Paweł Buszko/IAR

Czytaj również: Zostanie wyremontowana twierdza w Chocimiu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X