Ukraińscy dziennikarze nagrodzili Agnieszkę Romaszewską-Guzy

Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor telewizji Biełsat i wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich została uhonorowana nagrodą Wolności Słowa imienia Igora Lubczenki.

Nagrodę rokrocznie przyznaje Stowarzyszenie Dziennikarzy Ukrainy.

Romaszewska-Guzy została zgłoszona do nagrody przez oddział Związku Dziennikarzy Ukrainy w Dniepropietrowsku. „Jest adwokatem ukraińskiego dziennikarstwa” – tak o Agnieszce Romaszewskiej powiedział szef oddziału Związku w Dniepropietrowsku Ołeksij Kowalczuk. Laureatka nagrody zainicjowała powstanie Centrum Pomocy Dziennikarzom, które pomagało dziennikarzom poszkodowanym na Majdanie, na Krymie i wschodzie Ukrainy. CPD było pierwszą organizacją dziennikarską, która zareagowała na wydarzenia na Majdanie i zorganizowała zbiórki dla dziennikarzy, którzy ucierpieli na Ukrainie.

Związek Dziennikarzy Ukrainy przyznaje nagrodę Wolności Słowa im. Lubczenki od 2012 roku. Do nagrody są nominowane osoby zasłużone dla walki o wolność słowa. Co roku nazwisko laureata jest ogłaszane 3 listopada, w dzień urodzin Lubczenki, wieloletniego prezesa ZDU. Romaszewska-Guzy jest pierwszą laureatką spoza Ukrainy.

Agnieszka Romaszewska jest dyrektorem Telewizji Biełsat od 2007 roku. Od 2011 pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (dwie kadencje, obecna do 2017 roku). Pracowała w Telewizji Polskiej (zastępca szefa wiadomości), była dyrektorem TV Polonia. W stanie wojennym była więziona przez pięć miesięcy. Działała w opozycji. Wywodzi się z rodziny o wybitnych tradycjach opozycyjnych, politycznych i społecznych. Jest córką Zofii i Zbigniewa Romaszewskich.

Źródło: WJ/sdp.pl/bielsat.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X